Bursa
Parçalı Bulutlu
10.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Evet hesap soruyoruz

Bursaspor , 11 Eylül 2020 Cuma, 13:32

Bu tamamen Bursa ve Bursasporluların sorduğu hesaptır. Bütün suskun yürekler adına biz konuşuyoruz. Son 10 yılda yaşananlar. Kaybolan paralar, giden değerler. Bursaspor’un yaşadığı düşüş ve dahası. Şimdi hesap verme vakti.

Evet hesap soruyoruz
Özellikle Recep Bölükbaşı döneminden başlayan ve devam eden durdurulamaz bir düşüş. Maddi anlamda yaşanan kayıplar, Ali Ay döneminde tavan yaptı. Mesut Mestan ile de zirvede yerini sağlamlaştırdı. Bursaspor’un geri dönülmez düşüşü nasıl başladı? Kimler Bursaspor’a ne zararlar verdi? Birlikte inceleyelim ve gelin hesabı birlikte soralım.

2200 kişinin katıldığı ve yaklaşık 8 saat süren kongrede başkan seçilen Recep Bölükbaşı ve ekibi en şanslı yönetimlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aldığı takım Süper Lig’de zirve mücadelesi verecek kapasitede ve oturmuş. Recep Bölükbaşı yönetimi göreve gelir gelmez Türkiye’nin önde gelen teknik adamlarında Şenol Güneş ile anlaştı. Ardından transferde Aydın Karabulut, Emre Taşdemir, Bakaye Traore, Cedric Bakambu ve kiralık olarak Fenerbahçe’den Samuel Homen ile Porto’dan Filipe Josue Pesqueira kadroya dahil edildi.Sezon UEFA Avrupa Ligi 3.Ön Eleme turuyla başladı ve Gürcistan’ın Chikhura Saschkere takımı ile oynanan müsabakalarda her iki maçta golsüz sonuçlandı. Gürcistan’da oynanan rövanşta Bursaspor’umuz penaltı sonuçlarında Avrupa’ya veda etti. Sezon içinde oynadığı futbolla otoritelerin büyük beğenisi kazanan Bursaspor’da A Milli takıma 6 futbolcu göndermenin mutluluğu yaşandı. Serdar Aziz, Volkan Şen, Ozan Tufan, Şener Özbayraklı, Harun Tekin, Enes Ünal A Milli Takım aday kadrosuna davet edilerek Bursaspor tarihine bir ilki yaşattılar. Devre arasında verim alınamayan futbolcular Ethem Ercan Pülgir, Yasin Pehlivan, İbrahim Öztürk ile yollar ayrılırken Aydın Karabulut, Colin Kazım ve Furkan Soyalp kiralandı. Bursaspor sezon boyunca oynadığı futbol ile otoritelerin büyük takdirini topladı ve ligde attığı 69 gol ile tarihin en golcü sezonunu yaşadı. Brezilyalı futbolcu Fernandao ise 22 golle gol kralı unvanını elde etti. Recep Bölükbaşı Başkanlığı’ndaki takımımız Ziraat Türkiye Kupası’nda ise final oynama başarısı gösterdi.Bursa’da oynanan final müsabakasında Galatasaray ile karşılaşan takımımız sahadan 3-2 mağlup ayrılarak kupaya uzanamadı. Takımın toplam değeri 81.000.000 EURO. Bugünün kuruyla 705.000.000 TL civarı.

Yani Bursaspor’un borcu hiç yok, kasasında ise en az 200.000.000 TL para var.

Şimdi soruyoruz hangi ziyan akıl bu takımı bu denli bozabilir?

Devam eden sezonda ise 35.000.000 EURO’luk futbolcu satışı yapılarak tarihin en büyük geliri elde edilse de borçta bir azalma olmadı ve Bursaspor tarihin karanlık sayfalarına doğru yola çıktı. Recep Bölükbaşı dönemi ve yapılanlar Bursaspor’a verdiği zararlar aslında bugünlerin habercisiydi.

Kampa ailece giden yöneticiler, kulüp imkanlarını kendi imkanı gibi kullanan profesyoneller ve dahası. Bursaspor’un o dönemlerde hem sahada hem de maddi anlamda İstanbul takımlarına kafa tutan bir yapıya sahip olması elbette birilerini korkutmuş olacak ki Bursaspor her yıl daha da kötüye gitmeye başladı.

Önce yemekli bir toplantıda dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye “Bankalar kredi vermiyor, böyle giderse kümeye düşeriz” demesi de aslında kümeye düşmenin tam nerede başladığını gösteriyor. Recep Altepe’nin ise “Borçlanmaktan korkmayın. Koca Bursa öder bu borçları” diyerek cesaret vermesi de Bursaspor’un bugününü anlatır cinsten.

Peki sonra ne oldu?

Stadyum açılışında Bursaspor Kulübü Başkanı korumalara “Başkanım ben” diyerek kendisini ispatlamaya çalıştı. Ancak marka değeri her geçen gün azalmaya ve yok olmaya başladı. Bu dönemler en kötü günler değildi aslında. Çünkü takım hala Süper Lig’de ve o zamanın geliriyle 50.000.000 TL geliri olan sponsorlukları ve stadyumu taze olan bir takım. Kadrosu da fena değil aslında. Yapılan transferler ve Bakambu’nun bir anda parlayarak fiyatını arttırması da takımın değerini tekrar yükseltmiş ve Ali Ay yönetimi görevi devralırken Bursaspor 89,000,000 EURO bütçeye sahip birtakım olarak adını bir kongreye daha yazdırdı.

 

SON 6 SEZON KADRO DEĞERİ

2019/20: 5 milyon 880 bin Euro

2018/19: 37 milyon 700 bin Euro

2017/18: 56 milyon 450 bin Euro

2016/17: 48 milyon 980 bin Euro

2015/16: 89 milyon 380 bin Euro

2014/15.52 milyon Euro

 

Ali Ay ve yönetimi takımı devraldığında Bursaspor’un oyuncu kadrosu 75.000.000 EURO civarında, borç ise 104.000.000 TL dolayındaydı. Bursaspor Süper Lig’de ve her yıl düzenli 50.000.000 TL TFF’den sezon başı parası alıyor, sponsorluklar vs derken ortalama 100.000.000 TL gibi bir rakam kasasını dolduruyordu.

Henüz ilk yılında hoca değişiklikleri, futbolcu satışları derken hem takımın değeri düştü hem de borç arttı. Bu durumla birlikte 89 milyon Euro ile Ali Ay yönetimine geçen Bursaspor hem oluşan borç tablosu hem de düşen takım değeriyle Mesut Mestan ve yönetimine 5 milyon Euro kadro değeriyle geçti.

Peki bu arada ki fark neden kaynaklı?

Oluşan başarısızlıktan dolayı düşen kadro değeri Bursaspor’un da marka değerini yerle bir etti. Senelik TFF’den gelmesi beklenen 75 milyon TL gelirden de olan Timsah dolayısıyla bir alt ligde olduğu için sponsorluk gelirlerinde de ciddi düşüş yaşadı. Ali Ay ve yönetimi 3 sezonda Bursaspor’a ne derece zarar verdiği de bu şekilde ortaya çıkmış oldu. Ali Ay’ın cebinden verdiğini iddia ettiği 120.000.000 TL de hesaba katılınca Bursaspor’un 4 sezonda yaşadığı toplam kayıp 1,2 milyar TL’yi buldu. Ali Ay’ın kongrede Mesut Mestan’a devrettiği bayrakla birlikte borcun azalması beklenirken daha da arttı.

En son kongrede Mesut Mestan son 3 ay bilançosunu da eklemeden verilen verilerde Bursaspor’un borcunu 22 milyon tl düşürdüğünü iddia etse de sezon başı verileri tam tersini söylüyor.

82 milyon TL sponsorluk geliri geldiğini söyleyen Mestan sezon başında Muhammet Şengezer, Muhammet Emin Sarıkaya, Okan Koçuk, Yusuf Erdoğan, Badji, Aytaç Kara, Ertuğrul Ersoy, Umut Meraş ve birçok futbolcuyla anlaşarak yolları ayırmış, kiminden de bonservis geliri sağlamıştı. Bu futbolcuların çoğu alacaklarından feragat etmiş veya kısmen alacaklarını silmişti. Anlaşmaları kiminin 1 yıl, kiminin 4 yıl daha devam eden futbolcuların gelecek sezonlarda ödenmesi gereken rakamlar da bilançoya borç olarak yazıldığı düşünülürse Bursaspor’un 90 milyon TL civarında sezon başında borcunun azalması gerekirken, borç sadece 22 milyon civarında azalması da dikkatlerden kaçmadı.

Erkan Kamat ve yönetimi enkazı devralırken sadece güncel borç durumunu değil, tahtayı açmak için gereken acil miktarı da karşılamak durumunda. Mesut Mestan ve yönetimi de geçtiğimiz yıl tahtayı açmak için alacaklı futbolcularla borç öteleme yöntemiyle imza karşılığı tahtayı açmış ve bu döneme ötelemişti. Personel maaşı, futbolcu ödemeleri ve borçların da sabit durması gelen sponsorluk paralarının nereye gittiği konusunda kafa karıştırmaya devam ediyor. Şimdi ise hesap yeni seçilen ve 7 ay kadar ateşten gömleği giyecek olan Erkan Kamat ve ekibine soruluyor.

Kamat ve ekibinin aldığı cenaze ortada bunu ya hep beraber gömeceğiz, ya da bu hesabı soracağız.