Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Evlilikleri pandemi vurdu! Online aldatmalar arttı, ayrılıklar patladı

Gündem , 22 Şubat 2021 Pazartesi, 08:41

Yaşamımızın her alanını derinden etkileyen ve oldukça travmatik sonuçlara yol açabilen pandemi, bireylerin özel hayatında önemli değişimler yarattı. Birçok çiftin ilişkisi hasar gördü, çatırdadı. Çiftlerin birbirlerine karşı sabrı ve tahammülü azaldı. Avukat Altın Mimir, pandemide online aldatmaların arttığına dikkat çekerek, 'Aldatanların yakalanma riski yükseldi. Bu da ayrılıkları getirdi' dedi.

Evlilikleri pandemi vurdu! Online aldatmalar arttı, ayrılıklar patladı

Yeni tip koronavirüs salgını sonrası evlerde geçen sürenin artmasıyla çiftler, daha önce hiç olmadığı kadar beraber vakit geçirmeye başladı. Bu durum bazı evlerde olumlu neticelere vesile olsa da, bazı çiftler bu süreçte sıkıntılar yaşamaya başladı. Birbirlerine karşı sabır ve tahammülü azalan çiftlerin, öfke ve kendi iç çatışmalarını ilişkilerinden çıkardığını söyleyen Aile ve evlilik danışmanı Sim Korçan, "Evde sürekli tartışıyoruz. Acaba boşansak daha mı iyi" diye başvuranların sayısının arttığını söylüyor. Avukat Altın Mimir de pandemi sürecinde çiftlerin birbirlerini tanıma fırsatı bulduğunu bunun da ayrılıkları
beraberinde getirdiğine işaret ederek, online aldatmaların da arttığın dikkat çekti.

'İletişimi kestik'

Ankara'da yaşayan ve 18 yıldır evli olan S. E. de pandemi sürecinde eşi olan ilişkisinin kötüye gittiğini belirterek şunları aktardı:

"Yıllardır belli bir düzenimiz vardı. Çocuklar okulda, eşim işteydi. Bu süreçte hepimiz evdeyiz. Çocuklarla ilgili bir sıkıntı yok. Ancak eşimle bir arada kaldığımızda sürekli nedensiz yere tartıştığımızı fark ettik. Aynı evin içinde olmamıza rağmen, birbirimizi yıpratmamak adına bir süreliğine, iletişimi tamamen kestik. Konuşmama kararı aldık. Şimdilik böyle daha iyiyiz."

'Ayrılıklar artar'

İstanbul'da yaşayan T.İ. (45)pandemi sürecinde ilişkisinin bozulduğunu, pandeminin başında uzun süre birlikte vakit geçirmenin hoşlarına gittiğini
belirterek, yaşadıklarını anlattı:

"İlk defa birbirimize bu kadar uzun vakit ayırma şansımız oldu. Bunu başlarda bir şans olarak görüyordum. Ancak zaman içerisinde uzun süreli bir ara olmak tatsızlıklara neden oldu. Evdeki temizliği ve yemeği yapan kişi sadece bendim. Normal bir zamanda sadece akşam yemeği yapıyordum onu da çoğu zaman dışarı da söylüyorduk. Ama pandemi sürecin sürekli evde olunca, sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği hazırlamak durumunda kaldım. Kendisi bir şey yapmıyordu hatta evden sıkıldığında bir şey uydurup dışarıya çıkıyordu ama ben bunu da yapamıyordum. Bu ister istemez ilişkide sıkıntılara neden oluyor. Bu süreç uzarsa, büyük bir ihtimalle ayrılıklar da artar."

'Başka şansım yok'

Pandemi sürecinde eşiyle sıkıntılar yaşadığını söyleyen 68 yaşındaki G.M., "Emekliyim. Pandemiden önce de evdeydim ama sürekli evin içinde değildim. Arkadaşlarımla kahvehaneye gidiyordum. Düzenli olarak yürüyüş yaptığım arkadaşlarım vardı. Ancak artık bunları yapamıyoruz. Aynı evin içerisinde sürekli olmak insanı bunaltıyor. 65 yaş üstüne getirilen kısıtlamalar bizi hepten bunalttı. Oturduğumuz yerden eşimle birbirimize laf söylemeye başladık. Televizyonda bir program izliyoruz onun kavgasını yapıyoruz. Eskiden bu böyle değildi. Sıkıldığım an evden çıkıp bir nefes alabiliyordum. Ancak şimdi öyle bir durumum da yok. Aynı evde yaşamaktan başka şansım yok" ifadelerini kullandı.

MİLLİYET