Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
20.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Fas'ta hint keneviri yasallaştı, ortalık karıştı

Dünya , 12 Mart 2021 Cuma, 11:03

Fas'ta Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel amaçlar için kullanımını yasallaştıran tasarı Bakanlar Kurulunda kabul edildi. İktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) eski Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran, yasa tasarısının onaylanmasının ardından parti üyeliğini askıya aldı

Fas'ta hint keneviri yasallaştı, ortalık karıştı

Fas basınına yansıyan haberlere göre, Başbakan Saddedin el-Osmani'nin başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Hint keneviri konusu etraflıca görüşüldü.

Toplantıda, sağlık ve sanayi alanında kenevir kullanımına izin veren yasa tasarısının hükümet tarafından onaylandığı kaydedilen haberde, tasarıyla ilgili görüşmelerin daha önce iki kere ertelendiği bilgisine yer verildi.

Bakanlar Kurulunun onayladığı tasarının bundan sonra Meclise gönderilmesi bekleniyor.

Fas hükümetinden 25 Şubat'ta yapılan açıklamada, ülkede Hint kenevirinin meşru kullanımıyla ilgili bir yasa tasarısının incelenmeye başlandığı ifade edilmişti.

Yasa tasarısının sunum raporunda da "yasal kenevir ekim alanlarının geliştirilmesinin, çiftçilerin gelirini artıracağı ve onları uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağlarından koruyacağı" aktarılmıştı.

Hint kenevirinin kullanımının meşrulaştırılması konusu bir süredir Fas'ta tartışmalara neden oluyor. Bazı gruplar, kenevirin diğer mahsuller gibi ekilebileceğini savunurken, bazıları ekim yapılan yerlerde kaçakçılığın artabileceği uyarısında bulunuyor.

YASALAŞMASININ ARDINDAN PARTİ ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

Fas'ta iktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) eski Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran, Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel amaçlarla kullanılmasına izin veren yasa tasarısının Bakanlar Kurulunda onaylanmasının ardından parti üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

PJD'nin eski lideri Benkiran, konuya ilişkin açıklamasını sosyal medyada Facebook sayfasında yaptı. Daha önce Başbakanlık görevinde de Benkiran, "Bakanlar Kurulunun Hint keneviri yasa tasarısını onaylaması üzerine PJD üyeliğimi dondurduğumu teyit ediyorum." ifadelerini kullandı.

Abdulilah Benkiran, ayrıca, "Başbakan Sadeddin el-Osmani, Enerji Bakanı Aziz Rabbah, Çalışma Bakanı Muhammed Emkeraz ve PJD'nin önde gelen ismi Lehasan ed-Davudi ile ilişkilerini bitirdiğini" bildirdi.