Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

FIFA çözümü yapay zekada buldu

Spor , 19 Mart 2021 Cuma, 11:23

Video Asistan Hakem Sistemi (VAR), futbola kattıklarının yanında birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. VAR'da ofsayt çizgisinin belirlenmesi son günlerin en konuşulan konularından biri olurken FIFA çözümü yapay zekada buldu.

FIFA çözümü yapay zekada buldu

VAR'daki ofsayt tartışmalarını tamamen bitirecek yapay zeka çalışmasında sona gelindi.

Futbol dünyasının tartıştığı Video Asistan Hakem Sistemi konusunda FIFA, radikal bir hazırlık süreci üzerinde çalışıyor.

Daily Mail'in haberine göre, FIFA'nın VAR için 'yapay zeka' üzerinde projeler hazırladığı ifade edildi. FIFA'nın planladığı bu yapay zeka çalışmasıyla ofsaytlar anında belirlenecek, kararlardaki gecikmeler azalacak ve tüm çizgiler özel bir teknoloji ile çizilecek. Planlanan bu sistemdeki yapay zeka, oyuncuların hareketlerini izliyor ve tam olarak geçişin yapıldığı anı yakalıyor. Böylece VAR, saniyeler içinde ofsayt veya ofsayt değil kararı vererek yardımcı hakemi uyarıyor. FIFA'nın uygulamaya sokacağı yapay zeka, gol atılabilecek en uzak vücut bölümünü de otomatik olarak buluyor.

İlgili çalışmalarla Mark Clattenburg olmak üzere Premier Lig yönetimi de görüşlerini aktarıyor.

Öte yandan Premier Lig yönetimi, bu sezon yaşanan tartışmaların ardından Video Yardım Hakem uygulamasında yenilik kararı aldı.

Yol haritası çıkarmak için gelecek hafta 20 kulüple görüşecek yetkililer, 2021-2022 sezonu için önerileri alacak. İngiliz basınında yer alan haberlere göre; kulüpler penaltı ve kırmızı kart gibi kararlarda hakeme itiraz hakkı istiyor.

NTVSpor