Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Geleceğin bitkisi: Stevia

Gündem , 21 Ekim 2021 Perşembe, 09:09

Dünya Sağlık Örgütü obezitenin son zamanlardaki en büyük sağlık sorunlarından biri olduğunu belirtirken, dünyayı da buna karşı önlem almaya çağırıyor. 25 yıl öncesine oranla 'şişman nüfus oranında' neredeyse yüzde 100 artış var. Milliyet yazarı Dr. Hakan Tartan da obeziteyle mücadelede 'şeker otu' olarak da bilinen 'geleceğin bitkisi' stevia'nın faydalarını ve etkilerini Milliyet'teki köşesine taşıdı. İşte o yazı...

Geleceğin bitkisi: Stevia

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dikkat çekmeye devam ediyor. Obezite tüm dünyada son yılların en büyük tehlikesi. Başta gençlik olmak üzere insanlığı tehdit eden ciddi bir hastalık. Yedikçe yiyoruz, kilo aldıkça şişmanlıyoruz. Bundan 25 yıl öncesine oranla 'şişman nüfus oranında' neredeyse yüzde 100 artış var. Ülkemizde de sorun aynı boyutlarda.

Şimdi obeziteye karşı önlem amaçlı yeni bir alışkanlık gündemde. 'Beyaz zehir' olarak da nitelenen şekerin yerine stevia. Sadece obezite için değil, şeker hastalığı olanlara da yeni bir öneri. Kökeni Paraguay'a uzanan bir 'şeker otu'. Doğal ve kalorisiz bir tatlandırıcı. ABD'de, AB'de ve Türkiye'de 2013 yılından beri bakanlık onaylı.

Türkiye'de de çeşitli firmaların ürettiği ürünler vitrinlerde. Elbette şekere göre daha pahalı. Bilimsel araştırmalar da çok yönlü sürüyor. Somut olarak 'zararlı' denebilen bir nota rastlamadım. Konunun detayı elbette bilim insanlarının ve tıp doktorlarının işi. Bir karar alınırken, onlara da mutlaka danışılmalı.

Ben son yıllarda okuduğum raporlar da görüyorum, 'geleceğin bitkisi' olarak anılıyor. Ülkemizde de don yaşanmayan bölgelerde yetiştirilebiliyor. Balıkesir'de, Burhaniye'de, Konya ve Antalya'da birçok yerde tarlaları gezdim. Gelişiyor. Güney Amerika'da daha popüler olan bu otun yeni üreticisi elbette tanıdık: Çin. Dünya üretiminin yüzde 80'e yakını onların. Şeker hastalarının kullanımı için uygun. Tatlandırıcı özelliği var. Obeziteyi önlemede de 'etkili ürün' kategorisinde. ABD ve AB ülkeleri bu konuda yeni araştırmalar yapıyor. Otu ekstrat haline getirilip mini şeker boyutunda kullanılabiliyor.

Aktarlarda kuru otu satılıyor. Alanlar çaya, tatlıya klasik yöntemlerle karıştırıyor. Ama gelecek elbette endüstrisinde. Ekstraksiyon tesisleri kuruldukça stevia da yaygınlaşacak. Böylelikle ciddi bir üretim gelişimi ve katma değer yaratılabilecek.