Bursa
Çok Bulutlu
12.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Gelecek nesillere borcumuz

Siyaset , 09 Şubat 2021 Salı, 21:02

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, anayasa değişikliğini yapacak çoğunluğa sahip olsalar bile en geniş uzlaşıyı arzu ettiklerini belirterek, "Bugün siyaset yapan kim varsa gelecek nesillere yeni bir anayasa borcumuz vardır. Gelecek nesiller, bunu hak ediyorlar" dedi.

Gelecek nesillere borcumuz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Diyarbakır annelerinin eyleminin 526'ncı gününe girdiğini kaydeden Çelik, "O eylemde bulunan anneleri sayısı 200'ü buldu. Aynı şekilde 22 haftadır da Şırnak'ta anneler vicdan eylemini ortaya koyuyorlar. Vicdan eylemi ve çocuklarına kavuşanların yaşadığı mutluluktan büyük memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin sınır içinde de dışında terörle kararlı bir şekilde mücadele ettiğini kaydeden Çelik, "PKK ile sürdürdüğümüz gibi geçen haftalarda DEAŞ'a göz açtırmayan güvenliğin operasyonları gerçekleşti" dedi.

'DİJİTAL FAŞİZM VE DİKTATÖRLÜK GETİRECEKTİR'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Twitter tarafından getirilen kısıtlama kararlarına değinen Çelik, "Sosyal medya şirketleri birer özgürlük mecrası olarak ortaya çıktılar. Şimdi kafalarına göre, keyfi kararlarla kamu otoritesi gibi davranıyorlar. PKK/PYD yöneticilerine 'mavi tık' verilirken KKTC yöneticileri neden bundan mahrum bırakılıyor? Bunu neye göre yapıyorsunuz? Sosyal medya özgürlükçü mekanizma olarak çıktı ama şimdi ulusal iradelerle kavga eden, milli egemenlikle hukukla kavga eden mekanizmaya dönüşmeye başlıyor. Bu arkasından dijital faşizm getirecektir, dijital diktatörlük getirecektir. Artık yeni mücadele alanı siber alandır. Bu kriz alanına olumsuz katkıda bulunmak yerine mantıklı bir açıklama getirmelidirler" ifadelerini kullandı.

YENİ AAYASA ÜZERİNE

Yeni anayasa çalışmaları hakkındaki soruyu yanıtlayan Çelik, şunları söyledi: "Bugün 'parlamenter sisteme dönelim' diyenler o zaman parlamenter sistemin çalışmalarında, doğru düzgün bir kuvvetler ayrılığı sistemi, denge denetleme sistemi getirememişlerdi. 'Parlamenter sistem' diyerek konuyu başka yere çekmeye çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Millete verilmiş bir yetki milletten geri alınamaz. Nasıl sistem öngörüyorlar temel haklar koşununda, nasıl bir Meclis istedikleri konusunda yaklaşımlar milletin önünde tartışılmalı. Tek başımıza yapacak gücümüz olsa bile AK Parti ya da Cumhur İttifakı olarak en geniş uzlaşmayı biz arzu ederiz. Anayasa gelecek dönemlerin nüfus cüzdanı niteliğindedir. Geniş bir uzlaşıyla sağlanması gerekir. Buna herkesin pozitif katkı yapması gerekiyor. Siyaset kurumunun anayasa konusunda yapacağı işler gelecek nesillere borcumuzdur. Herkes Türkiye'de darbe anayasasından bir yakınır, eleştiri getirir fakat sivil siyaset sıfırdan bir anayasa yapma ödevini yerine getirememiştir. Bugün siyaset yapan kim varsa gelecek nesillere yeni bir anayasa borcumuz vardır. Gelecek nesiller bunu hak ediyor."