Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Göçebe oyunları hazırlık toplantısı gerçekleşti

Bursa , 23 Aralık 2020 Çarşamba, 10:18

2021 yılında İznik'te düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları koordinasyon toplantısı İznik Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Göçebe oyunları hazırlık toplantısı gerçekleşti

Türk dünyasının önemli bir mirası ve geleneksel spor dalları ile milli kimliğimizin en özel, en zengin unsurları arasında yer alan "Dünya Göçebe Oyunları" hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında İznik'te Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan'ın yanı sıra,Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'in katılımıyla gerçekleşen tanıtım lansmanının ardından hazırlıkların değerlendirildiği koordinasyon toplantısı İznik'te gerçekleşti.

Toplantıya İznik Kaymakamı Recai Karal, Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Etnospor Federasyonu yetkilileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda ilgili kurumların alanlarında yaptıkları çalışmalar ele alındı.

Organizasyona İznik'in ev sahipliği yapmasının kendileri için gurur ve mutluluk vesilesi olduğunu belirten İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, "Göçebe oyunları Türk dünyasının önemli bir mirası. Geleneksel spor dallarımız, milli kimliğimizin en özel en zengin unsurları arasında yer alıyor.

Ecdadımızın kıymetli emaneti olan bir mirasa sahip çıkmak bizim en önemli mesuliyet alanlarımızdan bir tanesi. Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun bu bütünleştirici misyonu, geleneksel spor dallarımızın bir stratejik eksen üzerinde geliştirilmesi noktasında çok önemli bir durum ifa ediyor. Biz de var gücümüzle bu misyonun güçlü bir şekilde icra edilmesinin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Özümüzü, geleneğimizi, değerlerimizi yaşatmak ilelebet payidar kılmak ve bunu gençlerimize en güzel şekilde aktarmak, bizler için hakikaten onurlu bir görev, önemli bir sorumluluk. Bu organizasyonu devletimizin tüm organlarının işbirliği içerisinde hazırlayarak dünyaya örnek bir etkinliği ortaya çıkaracağımızdan hiçbir şüphemiz yok.

Bu muhteşem organizasyonun İznik ilçemizde gerçekleşmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan nezdinde emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta toplantıya katılanlara İznik Çinisi ve İznik Zeytinyağı hediye etti.