Bursa
Parçalı Bulutlu
21.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Gökmen'in uzay yolculuğu başladı!

Bursa , 30 Ekim 2020 Cuma, 17:36

Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi ile İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi'nin resmi açılışları bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleşti.

Gökmen'in uzay yolculuğu başladı!
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ve İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi'nin  açılışını gerçekleştirdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, açılış konuşmasında "Etkisini her geçen gün artıran değişim rüzgarı odağında ileri teknoloji ve nitelikli üretim bulunan hamlelerin önemini gün yüzüne çıktığını ve Bugün cumhurbaşkanımız vizyonu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın liderliğinde yeni bir heyecanla dönüşüm gerçekleştiriyoruz ifadelerini kullandı. Burkay konuşmasının devamında Bursamıza ve ülkemize kazandırmış olduğumuz BUTEKOM gibi projeler gücümüze güç katmıştır. Teknolojiye dayalı uluslararası rekabetin artık uzaya taşındığı yeni bir dönemden geçiyoruz. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda da fabrikalarımızın ileri teknoloji gerektiren yöntemlere yöneltilmesine çalışıyoruz. BTSO olarak GUHEM'i tıpkı Opera Binası gibi sembol bir eser olarak şehrimize kazandırmış olduk. Bakanlığımızın desteği, TÜBİTAK'ın katkısı ve Büyükşehir Belediyemizin vizyonuyla gerçekleştirdiğimiz projemiz bugün hayata geçiyor. Kent kimliğine değer katan GUHEM, pek çok ufuk açıcı düzenekle alanında Avrupa'nın en büyük, dünyanın sayılı merkezleri arasında yer almaktadır" dedi.BURSA HAVACILIKTA SÖZ SAHİBİ OLACAK
Öte yandan; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılış konuşmasında "Milletlerin ve devletlerin kaderini belirleyen en önemli unsuru bilim ve teknoloji olduğunu . Türkiye'nin yerli ve milli otomobilin temel atma törenini Gemlik'te gerçekleştirdiklerini ve şimdi de Bursa'nın havacılıkta söz sahibi olmasını sağlayacak bu merkezin açıldığını belirterek Bilim ve Teknoloji Merkezi'ne önceki dönem başkanı Recep Altepe'nin de katkılarının olduğunu belirterek Bu merkeze emek ve katkı veren herkese teşekkür etti.AK Parti MKYK üyesi ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Türkiye'deki sanayileşmenin lokomotif ili olan Bursa'nın yüksek teknoloji konusunda sıçrama yapması gerektiğini belirterek bu merkeze katkıda bulunanlara teşekkür etti

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise, "Buradaki gençlerin vizyonunu genişletecek bir proje olarak gördüğüm bu merkezde emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi

Bursa Valisi Yakup Canbolat'a bıraktı. Vali Yakup Canbolat, "Bölgemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemiz kalkınmaya hızla devam ediyor. Bursa güçlü ekonomik alt yapısını daha da geliştirme imkanı buldu. Bugün Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Gençlerimize uzay ve havacılık sektörü sevdirilerek temeller atılacak. Bu duygu ve düşüncelerle bu merkezlerin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasına İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depreme değinerek başladı. Varank  “Buraya gelmeden önce, İzmir merkezli büyük bir depremin olduğunu öğrendik. Bizler de depremi hissettik. Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyu bizzat takip ediyor. Başta İçişleri Bakanımız olmak üzere tüm kurumlarımız teyakkuz halinde. Can kaybı yaşamamak en büyük temennimiz, tüm vatandaşlarımıza buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Sanayi, otomotiv ve tekstil sektörleriyle adını duyuran Bursa’nın başka hangi alanlarda sıçramaya yapabileceği sorusuyla yola çıktıklarını kaydeden Bakan Varank, kentin uzay ve havacılık alanlarında da farkındalığı artıracak ve bu alanda da yapılacak çalışmalara ilham vereceğini söyledi.

“BURSA’YI BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZLERİNDEN BİRİ YAPMAK İÇİN TÜM TARAFLAR İŞ BİRLİĞİ YAPTI”

GUHEM’in aynı zamanda Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk bilim merkezi olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “14 bin metre kare kapalı alana sahip bu merkez için, 130 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapıldı. Bizim desteklediğimiz en büyük bütçeli bilim merkezi. Araziyi Büyükşehir Belediyemiz verdi ve ayrıca tüm çevre düzenlemelerini üstlendi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, bu gördüğünüz güzel ve orijinal binayı ortaya çıkardı. Bağlı kuruluşumuz TÜBİTAK da merkezin içindeki temaları belirledi, sergileri tasarladı, eğitim atölyeleri de dahil olmak üzere merkezde ihtiyaç duyulan tüm araç-gereç ve malzemeleri tedarik etti, kurulumlarını gerçekleştirdi. Böyle güzel bir eseri ortaya çıkarmış olduk"diye konuştu.

“İKMAMM İLE BUGÜNDEN GELECEĞİN MALZEMELERİNİ GELİŞTİRMEYE ODAKLANDIK”

Açılışını gerçekleştirdikleri İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ne de değinen Bakan Varank, bu merkezin de özellikle sanayi ile iş birliğini geliştireceğini ve sanayinin ihtiyaç duyduğu önemli testlerin gerçekleştirileceğini kaydetti. Bakan Varank, 17 milyon liralık bu yatırımın yüzde 73’ünü Kalkınma Ajansı’nın üstlendiğini dile getirerek, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan İKMAMM’ın, Türkiye’ye önemli katkılar sunacağına inandığını söyledi.

Bakan Varank, sağanak nedeniyle konuşmasına erken son verirken, protokol üyeleri ile birlikte iki merkezin de açılışını gerçekleştirdi.