Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Görmezden gelemediklerim!

Siyaset , 30 Eylül 2020 Çarşamba, 19:38

Bir güvenlik kurumu, vatan uğruna şehit olmuş bir kahramanına, kurumsal bir uğurlama merasimi yapmışsa; bunun yazılmasını suç sayıp, gazetecilere ceza verilmemeliydi.

Görmezden gelemediklerim!
Bir davada, gizlilik kararı alınmamışsa, o dava alenen görülmüşse, bu davanın savcı ve yargıçlarının kim olduğunu yazmak suç değildir.

 

Ayrıca gizlilik kararları, dava konusu ile ilgilidir, muhakeme heyetini kapsamaz; çünkü, hukuk devletinde, gizli hâkim, gizli savcı olmaz.

 

Bu sebeple, vazgeçemediği Demokrat Parti düşmanlığını hiç anlayamadığım Merdan Yanardağ yargılanmamalı, kendisine adlî kontrol uygulanmamalıydı.

 

Fikir suçlularının hapsedilmelerini değil, tutuksuz yargılanmaları gerektiğine inan bir insan olarak diyorum ki; Mümtazer Türköne, Devlet Bahçeli’nin temennisiyle tahliye edilmemeli; usul hukukunun bir icabı olarak hürriyetine kavuşmalıydı.

 

İktidara alternatif hasreti çekilen bir ülkede, muhalefet lideri, Türk Tabipler Birliğini ziyaret ettiğini unutup, kendisini 'Kahveciler Derneği' kongresinde konuştuğunu sanmamalı, her masaya bir yeni iskambil destesi açmamalıydı.

Ünal Çeviköz gibi tecrübeli bir diplomat, CHP adına konuşurken, Azerbaycan ordusuna yıllardır eğitim veren Türk Subaylarını, cihatçı sanmamalıydı.

 

Her yıl milyarlarca dolar cari açık veren bir ülkenin Ekonomi Bakanı, görevini unutup, “Ben döviz fiyatlarına bakmıyorum.” dememeliydi.

 

Salgın başlangıcında, ekonominin durmaması için “Merkez Bankası para basmalı “ diyen ekonomistler, bugün de, bu önerilerinin sonuçları üzerinde konuşabilmeliydi..

 

Kemal-i nezaketle ve lisan-ı münasiple, Kemal beyden izin alıp, Güniz sokakta, sağ seçmeni bir çatı altında toplamak için karargâh kurmaya çalışan dostumuz, karşı cephede senelerce saf tutmamalıydı.