Bursa
Parçalı Bulutlu
20.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Görüntü aldatmasın felaketin habercisi

Gündem , 07 Ocak 2021 Perşembe, 21:06

Yüzlerce ay denizanası suların kirlenmesi ve oksijen seviyesinin düştüğünü gösteriyor

Görüntü aldatmasın felaketin habercisi

Profesyonel olarak dalış yapan, tüpsüz dalışta 40 metre derinliğe kadar inebilen ve Çanakkale sularında zıpkınla yakaladığı balıklarla tanınan Müjdat Turan(47), yılbaşından bir gün önce zıpkınla levrek avlamak için daldığı Çanakkale Boğazı'nda yüzlerce ay denizanası görüntüledi. Bu anları sosyal medya hesabından paylaşan Turan, büyük merak uyandırdı.

DÜŞÜK OKSİJENDE VE

KİRLİ SULARDA BESLENİYOR

Ay denizanalarının düşük oksijen ve kirli sularda beslendiğine dikkat çeken Turan, "Sonra yaptığımız araştırmalarda uzmanlar, ay denizanalarının küresel ısınma nedeniyle bu mevsimde olmasının ürkütücü olduğunu söylediler. Çünkü, ay denizanaları düşük oksijende yaşayan, kirli sularda daha çok beslenen ve düşük oksijene olan toleranslarından dolayı; beslenme, büyüme ve gelişmesi daha hızlı olan canlılardır. Ve bundan dolayı da çok hızlı bir şekilde çoğalıyorlar. Bu nedenle denizlerimizde, özellikle Çanakkale Boğazı'mızda çok fazla ay denizanasıyla karşılaştık" diye konuştu.

KÜRESEL MESELE

Sorunun küresel bir mesele olduğuna dikkat çeken Turan, "Çünkü denizlerin ısınması, bu mevsimde su sıcaklığının hala 16-17 derece olmasından kaynaklı bir mesele. Bu aslında sadece vatandaşların değil, küresel anlamda tüm devletlerin önlem alması gereken bir mevzu. Çünkü denizlerde kirlilik artı ısınma, bunların hepsi toplamda bu sonuçları doğuruyor. Aşırıcı derecede çoğalan denizanaları, denizde düşük oksijenin olduğunu ve kirli olduğunu gösteren bir netice" şeklinde konuştu.