Bursa
Çok Bulutlu
14.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Grönland buzulları hiç olmadığı kadar hızlı eriyor

Dünya , 01 Ekim 2020 Perşembe, 11:53

Araştırmacılar, Grönland buzullarının son 12 bin yılda herhangi bir zamandan daha hızlı erimeye başladığını açıkladı.

Grönland buzulları hiç olmadığı kadar hızlı eriyor
Artan sera gazları, iklim değişikliği ve insan faaliyetlerine dikkat çeken uzmanlar, deniz seviyesinin yüzyıl sonununda dünyanın bazı yerlerinde 2,5 metreye kadar yükselebileceğini ve okyanus akıntılarında büyük değişiklikler yaşanabileceğini açıkladı.

Son zamanda yapılan araştırmalar, Grönland buzullarının son 12 bin yıldır görülen en hızlı erime seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bilim insanları bu nedenle deniz seviyelerinde belirgin artışlar olacağını ve okyanus akıntılarının değişeceğini belirtti.

ERİME DAHA DA HIZLANACAK

Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, buzul erime seviyelerinin Buzul Çağı'nın sona ermesinin ardından başlayan Holosen döneminin en yüksek seviyesine ulaştığı ve daha da hızlanacağı ifade edildi.

DENİZ SEVİYELERİ YÜKSELİYOR

Araştırmaya göre, artan buz kaybının, sadece Grönland'dan yüzyılın sonunda deniz seviyesinde 2 cm ile 10 cm arasında yükselmelere yol açması bekleniyor. Bu derece yükselme dünyanın deniz seviyesinin düşük kıyılarında ise 50 cm ile 2,5 metre arasında yükselmeyi tetikleyecek.

Buffalo Üniversitesi'nde jeoloji profesörü ve makalenin baş yazarı Jason Briner, "Gezegenimizi o kadar değiştirdik ki, bu yüzyılda eriyen buz tabası oranları son 12 bin yıldır hiç görülmemiş seviyelerde seyrediyor" ifadelerini kullandı.

DÜNYA BİR FELAKETİN EŞİĞİNDE

Bununla birlikte araştırmacılar, bir asırdan daha bir süre içinde gerçekleşen bu değişikliklerin dünyayı geri dönülemeyecek bir felaketin eşiğine getirdiğini aktardı.

BİN YIL İÇİNDE GRÖNLAND'DEN BİR ŞEY KALMAYACAK

Grönland'ın buz tabakası 10 bin ile 7 bin yıl önce ve son 4 bin yılda yavaş yavaş büyüdü. Mevcut erime bu modeli tersine çevirecek ve önümüzdeki bin yıl içinde, küresel ısınma devam ederse, büyük buz tabakasının büyük ihtimalle tamamen yok olacak.

Alaska Fairbanks Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü'nden Andy Aschwanden, çalışmaya eşlik eden bir yorumda, "Sera gazı emisyonları önemli ölçüde azaltılmadıkça Grönland'dan eşi görülmemiş oranlarda buz kaybı yaşayacağımızdan giderek daha emin oluyoruz" dedi.

SORUMLUSU İNSAN FAALİYETLERİ

Öte yandan, bulgular, insan eylemlerinin gezegene verdiği zararın boyutunu gözler önüne seriyor. Geçen hafta, ayrı bir çalışmada, Paris İklim Anlaşması'nın küresel sıcaklığı 2 dereceden az artma hedefi gerçekleşse bile, Antarktika buzulunun erimesinin devam edeceğini ve yüzyıl sonunda deniz seviyesinin 2,5 metre yükseleceğini keşfetti.