Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Güçlü bağışıklık sistemi için altın öneriler

Bursa , 21 Ekim 2020 Çarşamba, 17:57

Diyetisyen Fatma Nur Çalışır bu dönemde bağışıklık sistemimizi nasıl korumamız gerektiğini lifebursa mikrofonuna anlattı

Güçlü bağışıklık sistemi için altın öneriler
Sonbahar mevsiminde sıcaklığın ani düşüşleri ile soğuk algınlığı, nezle veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları yaygın bir şekilde görülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar bu hastalıklara karşı dirençli olurken, yetersiz ve sağlıksız beslenenlerde ise birçok enfeksiyon hastalıklarına yakalanma aniden gelişebilmektedir. Peki güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için ne yapmalıyız bu sorunun cevabını Diyetisyen Fatma Nur Çalışır'dan aldık.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi insan vücudunun savunma mekanizmasıdır. Hastalıklara karşı aldığımız tüm önlemler kısacası hastalıklara ördüğümüz duvardır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER NELERDİR?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yiyecekler antioksidan içeriği yüksek yiyeceklerdir bunlar özellikle sebzeler ve meyvelerdir . Bu süreçte sebzelerden özellikle ıspanak nane kapya biber meyvelerde portakal greyfurt limon mandalina ve özellikle kivi  c vitamini bol meyve ve sebzelerdir.HANGİ YİYECEK-İÇECEKLER BAĞIŞIKLIĞI ZAYIFLATIR?

Özellikle şeker oranı yüksek paketli gıdalara ve hamur işi olan yiyeceklere dikkat etmeliyiz .cips, kraker, alkol, kavurma bağışıklık sistemimizin çökmesine neden olur bunlardan kesinlikle uzak durmalıyız.

BU DÖNEMDE KİLOMUZA NASIL DİKKAT ETMELİYİZ?

Bu süreçte fiziksel hareketlerimizi arttırmalıyız aile olarak plan yapılıp yürüyüşe çıkılabilir , özellikle küçük çocuklu kadınlar spor aktivitelerini yaparken küçük danslar yapabilir. EN ÖNEMLİ ÖĞÜN HANGİSİDİR?

Ters bir piramidi düşünürsek tabanı kahvaltıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür protein sebze tahılı dengeli alırsak güne zinde başlarız ve zararlı yiyecekler yemekten uzak dururuz.

DETOKS NEDİR?

Detoks aslında vücudu arındırmak demektir. Bizim zararlı olarak tükettiğimiz gıdalar karaciğerimizi yorar ve detoks yaparak karaciğeri arındırmak önemlidir. Ama artık detoks kavramı günümüzde hemen zayıflama olarak kullanılır yani kısacası kısa zamanda kilo vermek olarak kullanılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=t3XD2HFnXqE