Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Güçlü Türkiye, güçlü KKTC

Gündem , 01 Şubat 2021 Pazartesi, 21:18

Bakan Çavuşoğlu: "Kıbrıs Türkü'nün haklarını birlikte görüşeceğiz, birlikte karar alacağız ve birlikte savunacağız"

Güçlü Türkiye, güçlü KKTC

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi. Görüşmede Çavuşoğlu, "Kıbrıs Türkü'nün haklarını birlikte görüşeceğiz, birlikte karar alacağız ve birlikte savunacağız" ifadelerini kullanırken, Bakan Ertuğruloğlu ise, "Güçlü Türkiye, güçlü KKTC demektir" dedi.

AYRIM YAPMAKSIZIN TÜM KARDEŞLERİMİZ

AŞI OLMA İMKANINI YAKALAYACAK

Türkiye'nin salgın döneminde KKTC'ye verdiği desteğe değinen Çavuşoğlu, "Kıbrıs Türk halkına gerekli aşıları gönderiyoruz. Bugüne kadar 40 bin doz aşı geldi. Önümüzdeki süreçte bu aşı miktarını artıracağız ve böylelikle KKTC'de ayrım yapmaksızın tüm kardeşlerimiz aşı olma imkanını yakalayacak" dedi.

MAALESEF RUM TARAFINDA BİZİM GİBİ

İLKELİ VE DÜRÜST BİR TUTUM SERGİLENMİYOR

Konuşmasında Kıbrıs sorununa değinen Bakan Çavuşoğlu, müzakere ile ilgili sürecin hızlanmaya başladığını belirtti. Çavuşoğlu, "Kıbrıs müzakereleri ile ilgili 5+1 gayri resmi toplantı bizim fikrimizdi. Çünkü artık federasyon için 52 yılı tükettik. Tüm yöntemler tüketildi. Bunun için müzakere yapmanın bir faydası olmayacağını biz biliyoruz. Sanırım Rum tarafı da biliyor. Ama maalesef Rum tarafında bizim gibi ilkeli ve dürüst bir tutum sergilenmiyor. Federasyon için müzakere etmenin bir anlamı yok. Yarın tabii Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başkanlığında da değerlendirmelerimizi yapacağız" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "Neyi müzakere edeceğimizi önce gayri resmi görüşmemiz gerekiyor. Bizim tutumumuz belli. Elbette soracağımız sorular var. Karşı tarafın ne kadar samimi olduğunu ölçme imkânımız olacak. Böylelikle bir müzakere zemini var mı yok mu bu toplantıda göreceğiz" dedi. Türkiye ve KKTC'nin uyum içerisinde çalışması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Sizlerle beraber de uyum konusunda hiçbir şüphemiz yok. KKTC'nin ve Kıbrıs Türkü'nün haklarını birlikte görüşeceğiz, birlikte karar alacağız ve birlikte savunacağız" ifadelerini kullandı.