Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Güneş çarpması hayatı tehdit edebilir!

Asayiş , 17 Temmuz 2021 Cumartesi, 18:10

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yayımlanan hava tahmin raporunda, Kurban Bayramı'nda mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklıkları nedeniyle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatlerinde yaşlı, çocuk ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulunuldu.

Güneş çarpması hayatı tehdit edebilir!

Bakanlığın Twitter'daki hesabından 'Kurban Bayramı Hava Tahmin Raporu' yayımlandı. Rapora göre, hafta sonu yurdun kuzeydoğu kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Bayram arifesinde ve bayramın birinci günü önemli yağış beklenmiyor. Kuzey kesimlerin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Bayramın ikinci ve üçüncü günleri Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, iç ve güney bölgelerin ise parçalı ve az bulutlu geçmesi bekleniyor. Bayramın dördüncü günü Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Akdeniz'in iç kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BAYRAMDA HAVA DURUMU

Türkiye'nin iç ve kuzey kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ile 8 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, kuzey, iç ve doğu kesimlerde artışını sürdürerek mevsim normallerinin 10 ile 12 derece üzerine çıkması, hafta ortasından itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak kuzey ve iç kesimlerde azalması bekleniyor.

Kurban Bayramı süresince en yüksek hava sıcaklıklarının; İstanbul'da 31-34 derece, Ankara'da 36-40 derece, İzmir'de 32-36 derece, Antalya'da 33-36 derece, Samsun'da 29-31 derece, Erzurum'da 30-34 derece, Diyarbakır'da 40-43 derece olacağı tahmin ediliyor.

Yaz mevsiminde çocukların en sevdikleri aktiviteler deniz ve havuzda yüzmek, kumsalda kaleler yapmak, parklarda oynamak oluyor. Ancak uzun süre güneş altında kalmak pek çok sağlık problemine yol açabiliyor. Bunlardan belki de en tehlikelisi ise güneş çarpması. Sıcak ortamda uzun süre vakit geçirme sonrasında vücut ısısının dengesini kaybetmesi nedeniyle oluşan bitkinlik ve koma hali güneş çarpması olarak tanımlanıyor. Ciltlerinin sıcağa daha fazla duyarlı olması, damar sistemlerinin henüz yeterince gelişmemesi gibi nedenlerle özelikle 4 yaş altındaki çocuklarda sık görülüyor.

Güneş çarpması kendini şu belirtilerle gösteriyor:

Ateş,
Baş dönmesi,
Baş ağrısı,
Bilinçte bulanıklaşma,
Halsizlik,
Kaslarda güçsüzlük,
Kramplar,
Sinirlilik,
Sürekli uyku hali,
Özellikle küçük çocuklarda beslenmenin azalması,
Kusma,
Mide bulantısı ve nöbet geçirme.

NE YAPMALI?

Güneş çarpması acil tedavi edilmesi gereken bir tablo. Tedavi hızla yapılmazsa; beyin, kalp, böbrekler ve kaslarda ciddi zarar oluşturuyor. Hatta organ yetmezliğine neden olabiliyor, hayatı bile tehdit edebiliyor.

Güneş çarpmasından şüpheleniyorsanız hızla en yakın sağlık kuruluşuna başvurun veya 112 Acil Servis'i arayarak yardım isteyin.
Yardım gelene kadar çocuğunuzu klimalı veya serin bir ortama alın. Üzerinde fazla kıyafetler varsa çıkartın. Cildini bir süngerle ıslatıp soğutun. Koltuk altı, kasık, boyun ve sırt bölgesine nemli bezlerle soğutma yapın.
Bilinci açıksa ağızdan acil sıvı alımı sağlayın ama bilinci kapalıysa boğulma riskine karşı kesinlikle sıvı içirmeyin. Ateşi yüksekse mutlaka ateş düşürücü ilaçlarla düşürmeye çalışın.

7 ADIMDA KORUNUN

Küçük çocuklar susadıklarının farkına varmaz. Özellikle 1-3 yaş grubunda susamasını beklemeden 1-1.5 litre suyu güne yayarak içirmeyi alışkanlık haline getirin.

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00 16.00 saatleri arasında mümkünse dışarıya çıkarmayın. Vücudunun yüksek ısıya alışması zaman alacağı için güneşte kalma süresini yavaş yavaş uzatın.

Spor ve oyun gibi dış ortam aktivitelerini öğle saatlerinde değil, sabah erken saatlerde ya da akşamüstü yaptırın.

Güneşten koruyucu ürünler hemen etki etmez. Dışarıya çıkmadan en az 30 dakika önce güneş koruyucu kullanın. Çocuğunuz 1 yaşın altında ise +50, 1 yaşın üstünde ise +30 koruma faktörlü güneş koruyucu yeterli. (Bebekler 5'inci aydan sonra güneş koruyucu kullanılabilir.)

Gölge dahi olsa çocuğunuzu araba gibi kapalı ortamlarda uzun süre bırakmayın.

Bol, pamuklu, açık renkli kıyafetler giydirin. Geniş kenarlı, yüzü koruyan, ince ve açık renkli şapka kullanın.

Vücut ısısını olumsuz etkilediği için yağlı, aşırı baharatlı ve fazla şekerli besinler yedirmeyin.