Bursa
Çok Bulutlu
13.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hadise'nin karabasan kabusu

Magazin , 23 Şubat 2021 Salı, 12:03

Psikolojik gerilim türündeki 'Behind Her Eyes' dizisiyle halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci gündem oldu. Ünlü şarkıcı Hadise'nin de 5 yıldır bu sorunla mücadele ettiği ortaya çıktı.

Hadise'nin karabasan kabusu

Sarah Pinborough'ın kitabından uyarlanan Netflix dizisi 'Behind The Eyes' (Gözlerinin Ardında) dizisi, 'uyku felci' hastalığının merak edilmesine neden oldu.

Halk arasında karabasan olarak bilinen bu sorunla yüz yüze olan ünlülerin sayısı da bir hayli fazla.

GECELERİ KABUS YAŞIYOR

Koronavirüsü atlattıktan sonra anksiyeteyle baş etmek zorunda kaldığını belirten Hadise, 2016 yılından bu yana uyku felci sorununu yaşıyor. Ünlü şarkıcı geceleri gördüğü karabasanlar nedeniyle kabus yaşıyor.

Uzmanlara göre; bir yılı aşkın süredir hayatımızda olan koronavirüs pandemisi, uyku felci ve uykuda yürüme gibi sorunları yüzde 78 artırdı.

DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLAR DA BU PROBLEMİ YAŞIYOR

Takvim gazetesinin haberine göre; Ebru Şallı, Jimmy Kimmel, Jennifer Aniston, Rihanna, Lady Gaga ve Madonna, hem uyku felci hem de uyur gezerlik gibi problemler yaşıyor.

UYKU FELCİ NEDİR?

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, uyanma veya uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. Karabasan, ailesinde uyurgezerlik, gece terörü gibi uyku bozukluğu olanlarda ve çalışanlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın en önemli tetikleyici nedeni ise uykuların düzensiz seyretmesidir. Uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda daha yaygın görülür.