Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hafta sonu yasaklarında kilo aldıran 9 hata

Sağlık , 13 Şubat 2021 Cumartesi, 11:05

Karantina nedeniyle evlere tıkılınca, hepimiz kendimizi tıkınmaya verdik. Yani yemeğe. Sıkıldıkça atıştırıyor, atıştırdıkça suçlu hissediyor, egzersize de yanaşmıyorsanız... Kötü haber, o karantinada kilolar alınır. Karantinada farkında olmadan yaptığımız hatalar kilo alımına neden oluyor. İşte karantinada kilo aldıran 9 belirgin hata.

Hafta sonu yasaklarında kilo aldıran 9 hata

Fazla atıştırmalık

Bir kare çikolatadan, yarım paket cipsten ne olur demeyin. İki saatte bir 50 kalorilik abur cubur yeseniz 8 saatlik mesaide 400 kalori eder. Bu da günlük kalori ihtiyacınızın 4'te biri demek.

Makarna, ekmek ve daha fazla karbonhidrat

Evet karantinada pilav makarna pişirmesi kolay olabilir ama fazla karbonhidrat yüklü miktarda kalorinin de ötesinde kabızlık demek. Kabızlık ise şişkinlik. Ayrıca karbonhidratların içerdiği yüksek şeker miktarını da göz önünde bulundurun.

Dışarıdan yemek söylemek

Dışardan yemek söylemek yerel işletmelerin ayakta kalması için katkı sağlıyor olabilir ancak dışardan verdiğiniz siparişin evde pişireceğiniz yemeğin en az iki katı kalori içerdiğini unutmayın.

Fazla alkol

Akşamları yemeği yanında bir kadeh şarap oldukça masum. Fazlasıysa, her şey gibi alkolde de zarar. Alkolün kilo aldıran özelliği genellikle göz ardı edilir. Ancak alkolde de en az bir bardak koladan aldığınız kadar kalori alırsınız. Karaciğere zararı ise cabası.

Su yerine meyve suyu ya da gazlı içecek tüketmek

Hiçbir şey suyun yerini tutmaz. Su ihtiyacını yalnızca su giderir. Bunları bir köşeye not edin. Gün içinde tükettiğimiz su dışındaki içecekler hep gözümüzün önünde, ulaşması kolay ama adı üstünde 'su ihtiyacı', yani sadece suyla giderilebilir.

Porsiyonları abartmayın

Tabağınıza ne koyarsanız onu yersiniz. Tabağınıza ne kadar çok yemek koyarsanız, o kadarını bitirmeye odaklanırsınız. Yemekleri az yemek istiyorsanız 'kuş kadar' iyi bir miktar.

Fazla izolasyon

Her şey gibi bunun da fazlası zarar. Tamam, karantina. Tamam, izolasyon ama teknoloji diye bir şey var. Ne kadar yalnız hissederseniz o kadar yemeğe yönelirsiniz. Yalnız hissetmemek adına daha fazla telefonda konuşun, daha fazla görüntülü arama yapın.

Hareketsizlik

Pijamalar, yatak ve mutfak. Harika bir üçlü ama karantinayı alnınızın akıyla kapatmak yani kilo almak istemiyorsanız biraz ayaklanmakta fayda var.

Rutini aksatmak

Belli bir rutin belirleyin ve bundan ayrılmayın. Gerekirse yemeğinizi bile saatli yiyin ama bir rutininiz olsun. Kimse size ofis disiplininde çalışın demiyor ancak biraz disiplin, hem sizi daha hareketli kılacak hem de buzdolabının kapağını daha az açmanızı sağlayacak.