Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hayat bitiren oksijensizlik

Gündem , 10 Ocak 2021 Pazar, 20:47

Su seviyesi ve oksijenin azaldığı için Yeşilırmak'ta balık ölümleri arttı. Sürüklenen balıklar kent merkezine kadar ulaştı.

Hayat bitiren oksijensizlik

Olağanüstü kuraklık riski bulunan Amasya'nın yeterli miktarda yağmur alamadığını belirten Vali Mustafa Masatlı, bugün yaptığı açıklamasında, "Şu anda kar olması gerekiyordu. Dolayısıyla ırmak sathında su seviyesi çok azaldı. Balıkların oksijen ihtiyacı var. Az sularda oksijen azalır. Bizim deredeki kalan oksijen miktarı yüzde 5 seviyesinde. Suyun azalmasıyla oksijen de azalıyor. Dolayısıyla balıkların solungaçlarına çamur türü şeyler dolmaya başlıyor. Hem de solumada güçlük çekiyorlar. Ama öyle söylendiği gibi toplu balık ölümleri yok. Onu özellikle vurgulamak isterim" diye konuştu.

SPESİFİK ÖLÜMLER

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerinin kent sahasındaki alanı da aşıp komşu il olan Tokat'ın Turhal ilçesi civarında da ölçüm gerçekleştirildiğine değinen Vali Masatlı, "Toplu balık ölümleri görmedik. Sadece spesifik olarak belirli noktalarda oksijen azlığından ve su azlığından kaynaklı çok kısmi az balık ölümleri var" şeklinde konuştu.