Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hem koronavirüsle hem kuş gribiyle mücadele ediyorlar

Dünya , 11 Aralık 2020 Cuma, 10:39

Japonya'da kuş gribi salgını bu kez ülkenin Okayama eyaletine sıçradı. Virüsün daha geniş alana yayılma riski nedeniyle 640 bin tavuğun itlafına başlandığı bildirildi.

Hem koronavirüsle hem kuş gribiyle mücadele ediyorlar

Japonya'da geçtiğimiz ayın başından bu yana, art arda doğrulanan toplu kuş gribi vakalarına bir yenisi daha eklendi. Okayama eyalet yönetimi, bugün yaptığı açıklamada Mimasaka kentindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi salgının doğrulandığını duyurdu. Tesiste dün kuş gribi şüphesi üzerine yapılan testlerin ardından tespit edilen enfeksiyon nedeniyle yaklaşık 640 bin tavuğun, enfeksiyonun daha geniş alana yayılma riski nedeniyle itlaf edileceği belirtildi. Bu yılki salgınlar nedeniyle yapılan itlaf çalışmalarının en büyüklerinden biri olarak gösterilen ve bugün başlayan çalışmalara, bölge valiliğinin talebi üzerine Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personelinin de katıldığı öğrenildi.

Japonya'da 2018 yılından bu yana ilk kez geçtiğimiz ayın başında, Kagawa'da doğrulanan toplu kuş gribi vakaları kısa süre içinde Fukuoka, Hyogo, Miyazaki, Nara, Hiroshima, Oita ve Wakayama'ya sıçramış, salgınlar nedeniyle telef olan tavukların sayısının 2.5 milyona ulaştığı bildirilmişti. Vakaların Okayama'da da görülmesiyle ülkede kuş gribi salgınından etkilenen eyaletlerin sayısı 9'a ulaştı.

VAKALAR REKOR KIRDI

Covid-19 salgınının ikinci dalgasıyla mücadele eden ülkelerden Japonya'da, dün 2 bin 811 koronavirüs enfeksiyonu ile vaka rekoru kırılmış. Ülkeden bugün de endişe verici bir haber geldi. Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, günlük vaka sayısı 2 gün üst üste rekor seviyeye ulaşarak, bugün 2 bin 898 olarak belirlendi. Son gelişme ile birlikte ülkede şimdiye dek koronavirüse yakalanan kişi sayısı 173 bin 54'e ulaştı. Öte yandan son 24 saatte 12 kişinin yaşamını yitirmesiyle can kayıplarının sayısı da 2 bin 512'ye çıktı.

ÜÇÜNCÜ DALGA

Hokkaido'daki büyük şehirlerin yanı sıra Tokyo ve Osaka gibi kentlerde geçtiğimiz aydan bu yana görülen vaka sayısı artışı uzmanlar tarafından "3. dalga" olarak yorumlanmış, Japonya'nın korona virüsle mücadeleden sorumlu bakanı Yasutoshi Nishimura 25 Kasım'da yaptığı açıklamada 3 haftalık sürecin sağlık sistemini koruma ve virüsün yayılmasını önlemede kritik öneme sahip olduğunu açıklamıştı.Son olarak Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) hemşireleri sağlık personeli açığını gidermek üzere kitle enfeksiyonlarının görüldüğü Hokkaido'ya gönderilmiş, SDF'ye bağlı sağlık personelinin ilerleyen günlerde Osaka'da da görev alacağı ifade edilmişti.