Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Her yerde çakma ürün satılıyor! Uzmanlar uyardı, dikkat edin

Gündem , 12 Ekim 2021 Salı, 16:50

İnternette ve pazarlarda birçok kişi uydurma eserleri özgünmüş üzere satmaya çalışıyor. e-Ticaret siteleri, toplumsal medya uygulamaları üzere alanlarda çakma eserler emsalinin neredeyse 5'te biri fiyatına alıcı buluyor.

Her yerde çakma ürün satılıyor! Uzmanlar uyardı, dikkat edin

Son vakitlerde bilhassa ayakkabılarda düzmece eserler epey artmaya başladı. Bilinen markalarda ayakkabılar 1000 lira civarında satılmaya başlayınca sahtelerine olan istek de arttı. Çakma ayakkabılar 60 ile 200 lira ortasında internetten satışa çıkıyor.

YALNIZCA AYAKKABI DA DEĞİL

Ayakkabı dışında tişört, takı, çanta, parfüm, giysilerin de çakmaları orjinal üzere satışa çıkıyor. Orjinal eserden ayırt edebilmek için bazen zorlanılsa da kimi eserlerde kalitesizlik bariz aşikâr oluyor.

Pazarlarda kontrollerinin olmasına karşın çakma eserler tezgahlarda sergilenirken bu eserleri imal edenler ise ekseriyetle merdiven altı ortamlarda atölye açıyorlar.

İNTERNETTEN KORKUSUZCA SATIYORLAR

Uydurma eserleri gizlemekten çekinmeyen satıcılar orjinal üzere olduğunu öne sürerek birçok eserin ilanını veriyorlar. WhatsApp irtibat numarası üzerinden ya da e-ticaret sitesi üzerinden alışverişler tamamlanırken sanal pos dayanağıyla ya da havale-EFT ile eserin fiyatını anında tahsil edebiliyorlar.

DEV E-TİCARET MARKALARININ SİTESİNDE DE SATILIYOR

Türkiye'de bilinen dev e-ticaret markalarının sitelerinde de geçersiz eserler satışa çıkıyor. Bilhassa "ikinci el" ismi altında satışa çıkan fakat etiketli ve sıfır eser olarak pazarlanan çakma eserler büyük ilgi görüyor.

KAPALIÇARŞI'DA ÇANTA SATIŞI!

Kapalıçarşı'da lüks markaların uydurma eserleri binlerce liraya alıcı buluyor. 50 bin liralık çantalar 5 bin liraya birebir gibisi halinde satışa sunuluyor. Bu dükkanlar çoklukla referans üzerine müşteri kabul ediyor.

İNTERNET SİTELERİNİN SAHİPLERİ SORUMLUDUR

İnternet üzerinden satışa çıkarılan düzmece eserlere ait olarak Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu "Web siteleri birebir eserin sahtesini de özgününü de satıyor. Satış portallarının sahiplerinin sorumluluğu olmalıdır. Tüketici Kanunu'na nazaran, satıcı, yer sağlayıcı, üretici, ithalatçı, tüketiciye müteselsilen sorumludur." dedi.

DÜZMECE ESERİ İADE EDİN

Geçersiz eserlere ait olarak Ağaoğlu "İnternetten yapılan alışverişlerde 14 gün boyunca tüketicinin iade, iptal hakkı vardır. Uydurma olan eserler motamot iade edilmeli" açıklamasında bulundu.

SATIN ALIRKEN DİKKAT

Ağaoğlu internetten alışveriş yaparken sitede açık adres, telefon, ticari unvan, MERSİS numarası ve cayma hakkı üzere bilgilendirme olan yerlerden eserlerin temin edilmesi gerektiğini söyledi.

ZABITANIN MİSYONU DEĞİL

Ağaoğlu "Pazar yerlerinde de bu eserler açıkça satılıyor lakin zabıtanın misyonu marka tecavüzünü önlemek değil. Temel aldatma internet sitelerinde oluyor. Mağazaya, pazara giden birisi eseri inceleyip alabiliyor. Fakat internetten geçersiz eserler yepyeni üzere satılıyor. Tüketici aldatılıyor. Yepyeni parfümlerin sahteleri de bu yolla satılıyor" yorumunu yaptı.

ÜNLÜLERİN REKLAMLARINA KANILMAMALI

Uydurma eser satıcılarının ünlüleri reklam yüzü olarak kullanılmasına yönelik olarak Ağaoğlu "Reklam yapan ünlüler şöhretlerini ucuza satmamalı. Ahlaki açıdan bu âlâ bir durum değil. Ünlüler sağlam olmayan eserlerin reklamlarında oynamamalı. İnşaat şirketlerinin reklamlarında da oynayanlar vardı, on binlerce kişi dolandırıldı" dedi.

UYDURMA ESERLERE 'HAYIR' DİYORUM
Piyasada satılan düzmece eserlerin insan bedenine ait ziyanlı olduğunu belirten Prof. Dr. Emine Dilek Bahçekapılı Yıldırım "Sahte eserlerde kullanılan unsurlar temas sonrası alerjik tepkiler oluşturabilir. Kanserojen tesirler de görülebilir. Alerjik derken hassasiyet, kızarıklık ve yaralar üzere hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle uydurma eserlere "hayır" diyorum" dedi.

İŞİN UZMANLARINA BIRAKMAK GEREKİYOR

Toplumsal medyada ünlenen birtakım isimlerin hoşluk merkezi açarak ya da internet üzerinden çeşitli kremler satarak cilde uygun geldiğine yönelik reklam yapmalarına yönelik olarak Yıldırım "Sosyal medyada meşhur olanlara güvenmemek gerekiyor. Çıkan kozmetik eserlerin içerikleri muhakkak değil. İşi bilen şahısların yapması gerekiyor. Dermatologların alanlarına sahip çıkması gerekiyor. Her cilde her eser kullanılamaz. Cildi tanıyıp tahlil edip ona nazaran tedavi uygulanması lazım" açıklamasını yaptı.

İĞNELİ SÜREÇLER HOŞLUK MERKEZLERİNDE OLMAZ

Botoks üzere iğneli süreçlerin yalnızca Sıhhat Bakanlığı'na bağlı muayenehanelerde, tıp merkezleri ve hastanelerde yapılacağını söyleyen Yıldırım "Güzellik merkezleri iğneli süreç yapamaz, yapıyorlarsa muhakkak soruşturulmalı ve incelenmeli" dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET