Bursa
Kum veya Toz Taşınım
14°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Her yıl 2 milyon çocuk ölü doğuyor

Sağlık , 09 Ekim 2020 Cuma, 11:56

DSÖ ve UNICEF'in raporuna göre, dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon çocuk ölü doğuyor. Raporda, COVID-19 salgınının bu sayının artmasına yol açabileceği bilgisi de yer alıyor.

Her yıl 2 milyon çocuk ölü doğuyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve ortakları, ölüm doğum sayısının dünya çapında hesap edildiği bir rapor yayımladı.

Raporda, dünyada her yıl 2 milyon çocuğun ölü doğduğuna ve korona virüs salgınının, bu sayının artmasına yol açabileceğine işaret edildi.

COVID-19 salgınından ötürü sağlık hizmetlerinde öngörülen yüzde 50 kesintinin, gelişmekte olan 117 ülkede 200 bin ölü doğuma daha neden olabileceği anlatıldı.

DSÖ, raporda, kadınların eğitimli bir sağlık çalışanının yardımını alması halinde ölü doğumların yüzde 40'ından fazlasının önüne geçilebileceğine dikkat çekti."Her 16 saniyede bir anne, ölü doğumun tarifsiz acısını yaşayacak"
Ölü doğumların neredeyse yarısının Sahra Altı Afrika ve Orta Asya'da doğum sırasında meydana geldiği, bu oranın Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yaklaşık yüzde 6 olduğu, geçen yıl her 4 düşükten 3'ünün Sahra Altı Afrika veya Güney Asya'da görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Gelişmiş ülkelerde, etnik azınlıklar arasında yüksek düşük oranlarına rastlandığı da vurgulandı.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, "Her 16 saniyede herhangi bir yerde bir anne, ölü doğumun tarifsiz acısını yaşayacak" sözünü kullandı.