Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hes kodunuz yoksa bu yerlere giriş yok!

Gündem , 19 Eylül 2020 Cumartesi, 12:50

İstanbul Valiliği, 23 Eylül tarihinden itibaren tüm kamu kurumlarına girmeden önce HES kodu alınması gerektiğini bildirdi

Hes kodunuz yoksa bu yerlere giriş yok!
İstanbul Valiliği, 23 Eylül Çarşamba günü itibariyle, tüm kamu kurumlarına girmeden önce Hayat Eve Sığar (HES) kodu alınmasının zorunlu olduğunu bildirdi.

Buna göre, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri’ne randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde HED kodu almak zorunlu hale getirildi. Kurala uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır."