Bursa
Çok Bulutlu
23.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Hindistan'da kabus sürüyor: Hastanelerde yer kalmadı, arabalarında oksijen desteği alıyorlar

Dünya , 26 Nisan 2021 Pazartesi, 11:22

COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan'da günlük vaka sayısı rekor seviyede yükselişini sürdürüyor.

Hindistan'da kabus sürüyor: Hastanelerde yer kalmadı, arabalarında oksijen desteği alıyorlar

Hindistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 352 bin 991 vaka tespit edilirken toplam vaka sayısı 17 milyon 313 bin 163'e yükseldi.

Ülkede günlük vaka sayısı 22 Nisan'dan bu yana dünya genelinde şimdiye kadar görülen en yüksek seviyede seyrediyor. Daha önce 8 Ocak'ta ABD'de kaydedilen 307 bin 581 vaka bir ülkede görülen en yüksek günlük vaka sayısı olmuştu.

Son 24 saatte 2 bin 812 kişinin COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede, günlük can kaybı sayısı da salgının başından bu yana görülen en yüksek noktaya ulaştı.

Hindistan'da COVID-19'dan ölenlerin sayısıda böylece 195 bin 123'e yükseldi.

Uzmanlar, ülke çapında vakaların artmasıyla hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek seviyeleri gördüğüne işaret ederek, sağlık sisteminin "çökme noktasında" olduğu uyarısını yaptı.

Birçok hastanenin tıbbi oksijen sıkıntısı nedeniyle acil yardım çağrısında bulunduğu Delhi'de Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal, diğer eyaletlerin başbakanlarından yardım istedi.

Sağlık sistemi çökme noktasına gelen ülkede acil servislerde tek yatakta iki kişi alınmasına rağmen hastanelerde yer kalmadı.

Başkent Yeni Delhi'nin eteklerinde, Ghaziabad kentindeki bir tapınak çevresinde ise yaşanan zorluk gözler önüne seriliyor.

Yardım grubu Khalsa Help International, acil ihtiyacı olanlara yardım etmek için tapınak çevresinde oksijen ihtiyacı olanlara oksijen desteği sunuyor.

Haber sonrası tapınağın dışındaki cadde arabalar, kamyonetler ve çekçekler ile doldu taştı.

Arabada annesi Devi'nin yanında oturan Manoj Kumar, "Buraya başka bir yerden yardım alamadığım için geldim" dedi.

Ülkede pek çok kişi yeterli yardım alamamaktan yakınıyor. Ülkedeki vaka sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor.