Bursa
Çok Bulutlu
11.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İBB'den Nusret Gökçe'ye sert tepki

Magazin , 15 Şubat 2021 Pazartesi, 12:27

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Galata Kulesi'nin bulunduğu meydandaki tarihi binada restoran açacak olan Nusret Gökçe'nin tadilat işlemleri esnasında binayı fotoğrafıyla örtmesine Twitter hesabından tepki göstererek, işlem başlatacaklarını söyledi.

İBB'den  Nusret Gökçe'ye sert tepki

Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde restoranı bulunan sosyetik kasap Nusret Gökçe, Beyoğlu'nun Galata semtinde tarihi Galata Kulesi'nin bulunduğu meydanda yeni mekan açıyor. Gökçe tadilatların başladığı tarihi binanın üzerini de kendi fotoğrafının bulunduğu bir afişle kapattırdı.

"BU UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ"

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkenin 'tanıtım elçisi' olarak seçilen Nusret Gökçe'nin resminin tarihi mekanda bu şekilde sergilenmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) de tepki geldi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve eski Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, "Sözde kültür elçilerinin ticari projeleri için bin yıllık Galata Meydanı'na yapılan bu uygulama kabul edilemez" dedi.

"İŞLEM YAPACAĞIZ"

"Tarihi binanın bu şekilde kapatılması reklam yönetmeliği ve kültür varlığı mevzuatına aykırıdır" diyen Polat, "İzinsiz uygulama hakkında işlem yapacağız. İlçe belediyesinden alınmış tarihi eser basit onarım uygulaması ötesinde uygulama olup olmadığı ve izinsiz tüm uygulamaların incelenmesi ve işlem yapılması için yarın sabah KUDEB ve İBB Miras ekiplerimiz restorasyon uygulamasını yerinde denetleyecekler" açıklamasında bulundu.