Bursa
Çok Bulutlu
13.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İBB’ye kim talimat veriyor?

Siyaset , 09 Temmuz 2020 Perşembe, 13:40

CHP nin ekonomi uzman ağır toplarından Aykut Erdoğdu, 2012 yılında usulsüz kredi iddialarının yaşandığı dönemde Ziraat Bankası yönetiminde bulunan Can Akın Çağlar'ın Ziraat Bankası yöneticiliği görevinden alındıktan sonra BDDK üyesi olarak atanmasını eleştirmişti.

İBB’ye kim talimat veriyor?
O dönemde şu sözleri sarf eden Aykut Erdoğdu’nun şimdi ne diyeceğini ve yapacağını merak ediyoruz.

"Hakkında bu kadar belgeli yolsuzluk iddiası olan bir şahsın BDDK'ya üye olarak atanmaması gerekmekteydi ve Can Bey'in de bu görevi, en azından bu iddialar ortadayken kabul etmemesi gerekirdi. Bu durum karşısında Sayın Can Akın Çağlar bence istifa etmelidir. Eğer Can Akın Çağlar bu kararı almazsa hükümetin üzerine düşen Sayın Can Akın Çağlar'ı bu soruşturmalar bitinceye kadar açısından görevden almasıdır"

Böyle bir şaibe iddialarını üzerinde taşıyan bir kişinin,  Ekrem İmamoğlu tarafından İBB Genel Sekreterliğine getirilmesi pek çok kişi tarafından sürpriz olarak görülmesinin aksine benim için asla sürpriz ve tesadüf olmadı.

Bu atama CHP kadrolarından bu göreve uygun adam olmadığından değil, CHP içinden bir referansla değil, kudretlilerin talimatı üzerine gerçekleştiğini biliyoruz.

Türkiye’de iktidar doğan erguvanilerin ve bağlantılarının İBB yi nasıl sarıp sarmaladığını buna benzer atamalar üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.