Bursa
Parçalı Bulutlu
14.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İçişleri'nden kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi açıklaması

Gündem , 08 Aralık 2020 Salı, 12:30

Gelen son dakika haberine göre; İçişleri Bakanlığı, kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi ile ilgili sosyal medya hesaplarındaki iddialar üzerine açıklama yaptı.

İçişleri'nden kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi açıklaması


İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Son dönemlerde bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya hesaplarında "T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerine yüksek oranda zam yapılacağı veya belgelerini yenilemeyenlere yıl sonu itibariyle ceza uygulanacağı" şeklinde yer alan asılsız haberlerin hiçbir şekilde yasal dayanağı bulunmamaktadır.

T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi harç ve değerli kâğıt bedelleri her yılın sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği yeniden değerleme oranında arttırılmaktadır.

Ayrıca Nüfus Cüzdanlarının değiştirilmesine ilişkin herhangi bir son tarih bulunmamakta olup hali hazırda kullanılan nüfus cüzdanları yeni nesil T.C. Kimlik Kartı ile değiştirilinceye kadar geçerlidir. Eski Tip Sürücü Belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesine ilişkin son tarih ise 31.12.2022'dir.

Bu sebeple medyada yer alan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi hususu,

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.