Bursa
Çok Bulutlu
10.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İkinci aşılama başladı! Kimler aşı oluyor?

Gündem , 19 Ocak 2021 Salı, 12:00

Corona virüs ile mücadele kapsamında Türkiye'de aşılamada bir sonraki etaba geçildi. Huzurevi ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanması başladı.

İkinci aşılama başladı! Kimler aşı oluyor?

Sağlık çalışanlarının ilk doz aşılarının tamamlanmasıyla engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlar ile personelin aşılanmasına başlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve korumaevleri gibi kuruluşlarda kalan toplam 87 bin 120 kişiye aşı uygulaması yapılacak.

Engelli ve yaşlı vatandaşlar, dışarı çıkmak zorunda olmadan kaldıkları kuruluşta ilk doz Covid-19 aşılarını olabilecek. Engelli ve yaşlı bakım kuruluşlardaki ilk doz aşı uygulamasının bir haftada bitirilmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dün yaptığı açıklamada ''Aşılama programının 1. aşamasının 2. adımına geçiyoruz. Yarından itibaren huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile bu vatandaşlarımızın bakımından sorumlu kişilerin aşılanmasına başlanacak. Aynı zamanda 90 yaş üzeri vatandaşlarımız için de program yarın başlıyor'' demişti.