Bursa
Çok Bulutlu
18.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İranlı nükleer bilimci suikastına yönelik yeni iddia

Gündem , 11 Şubat 2021 Perşembe, 14:29

İran'ın nükleer programının başındaki Muhsin Fahrizade'nin öldürüşüne dair yeni iddialar var. İddialara göre, saldırıda kullanılan silah 1 ton ağırlığındaydı ve parçalar halinde İran'a tam 8 ayda sokuldu. Saldırı da aralarında İranlıların da bulunduğu 20 Mossad ajanı tarafından yapıldı.

İranlı nükleer bilimci suikastına yönelik yeni iddia

"İran istihbaratı bu saldırıdan haberdardı, yerini de biliyordu." İran nükleer programının başındaki isim Muhsin Fahrizade, suikast sonucu öldürülmesinin ardından İran makamları bu açıklamayı yapmıştı. Şimdi Fahrizade suikastına yönelik yeni iddialar gündemde. İsrail'in en eski gazetelerinden The Jewish Chronicle'da yer alan iddialara göre, Fahrizade suikastında kullanılan silah 1 ton ağırlığındaydı.

"MOSSAD SİLAHI PARÇA PARÇA 8 AYDA İRAN'A SOKTU"

Suikastte kullanılan silahın daha önce uzaktan kumanda ile kullanıldığı açıklanmıştı. Hatta başrolünü Bruce Willis'in oynadığı "Çakal" filmindeki bir sahneyi akıllara getirmişti. Filmde kiralık katil olan Bruce Willis, Amerikan First Lady'sine aracına yerleştirdiği uzaktan kumandalı otomatik silah ile saldırı düzenliyordu. Şimdi Fahrizade suikastıyla ilgili yeni bilgi ise 1 tonluk bu silahın parçalar halinde İran'a 8 ayda sokulduğu yönünde.

"SUİKAST 20 MOSSAD AJANI TARAFINDAN DÜZENLENDİ"

İsrail gazetesinde yer alan çarpıcı bir iddia da saldırıyı gerçekleştirenlere dair. İran yönetimi suikastın ardından hemen İsrail'i işaret etmişti. İsrail ise iddialarla ilgi açıklama yapmayı reddetmişti. Gazete, suikast operasyonun 20 Mossad ajanı tarafından yapıldığını hatta bu ekibin için İran vatandaşlarının da yer aldığını yazdı.

İRAN İSTİHBARATINDAN İTİRAF

İran istihbaratından da "Suikastta bir ordu mensubunun parmağı var" açıklaması geldi. İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, "Şehit Fahrizade suikastından beş gün önce operasyonun yerini biliyorduk. Ancak suikastı hazırlayan kişi İran Silahlı Kuvvetleri'nin bir üyesi olduğu için suikastı engelleyemedik" dedi.

Alevi, "Silahlı kuvvetlerin alanında istihbarat faaliyeti yürütemeyiz. Bu yüzden suikast istihbaratıyla ilgili iki kurum arasında koordinasyonu sağlayabilmek için onlardan bir temsilci istedik. Maalesef, silahlı kuvvetler bize bir temsilci göndermeden Fahrizade suikasta uğradı" diye konuştu.

CNN