Bursa
Çok Bulutlu
10.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İşçi ve memurlar toplu sözleşme masasına oturacak

Ekonomi , 29 Mart 2021 Pazartesi, 11:24

İşçi ve memurlar bu yıl toplu sözleşme masasına oturuyor. Masaya oturacak işçi ve memurların sloganı ise "Ölümüne çalıştık, hakkımızı istiyoruz" olacak.

İşçi ve memurlar toplu sözleşme masasına oturacak

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, 700 binden fazla işçinin iki yıllık ücret zamları ile 3 milyon memurun maaş zamları için konfederasyonlar hükümet ve sanayicilerle pazarlık masasına oturacak.

Geniş kapsamlı sözleşmelerden ilkini kamu işçileri adına Türk-İş imzalayacak. Şu anda kamuda örgütlü bulunan sendikaların sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Ancak ücret zammı Türk-İş ile hükümet arasında imzalanacak olan "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü" ile belli olacak Rürk-İş ile hükümet arasındaki görüşmelerin nisan ayında başlaması, mayıs ya da haziran gibi imzalanması bekleniyor.

Ağustosta 3 milyonun üzerinde memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin maaş zamları için memur konfederasyonları hükümet ile masaya oturacak. Görüşmeler bir ay sürecek. Ağustos sonunda ya anlaşma olacak ya da son sözleşmede olduğu gibi kararı yine hakem kurulu verecek. Hakem kurulu kararıyla memur ve memur emeklisi bu yıl için yüzde 3+3 zam alabildi. Ağustostaki görüşmelerde memur konfederasyonları öncelikle oluşan kayıpların telafi edilmesini talep edecek.

Memurların ardından ise metal işçileri, Türkiye'nin sanayi devleri ile masaya oturacak. Metaldaki işçilerin büyük bir bölümü Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nda örgütlü bulunuyor. Türk Metal, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüteceği pazarlık görüşmeleri için çalışmalarına şimdiden başladı. Bu kapsamda işçilerin talepleri toplanıyor. Sonrasında bu talepler bir metin haline getirilecek. İşçiler, salgına karşın fabrikalarda çalışmaya devam etti. Sanayicinin kârını katladığını düşünen işçi salgındaki bu çalışmasının karşılığını istiyor