Bursa
Kum veya Toz Taşınım
14°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İspanya'dan Kosova'ya saygısızlık!

Spor , 01 Nisan 2021 Perşembe, 13:24

İspanya ile Kosova arasında oynanan milli maçta ülkedeki resmi yayıncısı olan kanal, Kosova'nın kısaltmasını 'kos' olarak küçük harflerle yazdı. Kosova'yı tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya'da yapılanlar büyük saygısızlık olarak görüldü.

İspanya'dan Kosova'ya saygısızlık!

2022 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu üçüncü hafta maçında İspanya, Kosova'yı 3-1 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Sevilla Olimpiyat Stadyumu'nda oynanan maç sırasında ve öncesinde yaşananlar eşleşmeye damga vurdu.

Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya'da maçı canlı olarak ekranlara getiren resmi yayıncı, büyük bir skandala imza attı. Maçın İspanyol rejisi, hükümetin tanımadığı Kosova'nın takım adı kısaltmasını 'kos' olarak küçük harflerle yazdı. Kosova Milli Takımı'na yapılan bu saygısızlık futbolseverler tarafından tepki gördü.

Sosyal medyada çok tepki çeken o görüntünün ardından bir başka detay daha ortaya çıktı. İspanya Futbol Federasyonu'nun maç öncesinde yayınlanan anons görselinde de Kosova'nın adını küçük harflerle yazdığı görüldü. Milli maçta yaşananlara Kosova halkı da büyük tepki gösterirken yapılan saygısızlık nedeniyle diplomatik bir krizin yaşanabileceği aktarıldı.

Maç öncesi düzenlenen ve Kosova Teknik Direktörü Bernard Challandes'in de yer aldığı basın toplantısında da benzer bir isim krizi yaşanmıştı. Kosova Milli Takımı ekibiyle medya arasında 'Kosova' isminin kullanılmaması nedeniyle yaşanılan gerginlik karşılaşma öncesi soğuk rüzgarlar estirmişti. İspanyol muhabirin 'Takım hocasına soruyorum' demesinin ardından Kosova teknik heyeti 'Hangi takım hocası lütfen söyler misiniz?' diyerek ısrarcı olmuştu.