Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İstanbul Boğazı'nın eşsiz köşkleri alıcısını bekliyor

Ekonomi , 05 Nisan 2021 Pazartesi, 13:44

Herkesin rüyasını süsleyen bir yaşam: İstanbul boğazında bir yalıda yaşamak... Tarihi köşklerde yaşayanların bazılarının rüyası sona eriyor ve onu satılığa çıkarıyor. İstanbul'da 250'den fazla köşk ve konak da alıcısını bekliyor. 7.5 milyon ila 150 milyon TL arasında fiyatları değişen köşklerin kiraları ise aylık 25 bin TL'den başlıyor.

İstanbul Boğazı'nın eşsiz köşkleri alıcısını bekliyor

Dillere destan güzelliğiyle İstanbul Boğazı, yalılarıyla ayrı bir cazibe merkezi. Boğaziçi'nin her iki yakasında bulunan 600 yalı, tekneyle Boğaz turu yapanların, erguvan zamanı turistlerin ve fotoğrafçıların gözdesi... Toplam 600 yalıdan 366 tanesi ise tarihi köşk statüsünde... Bu yalılardan 30'u tarihi olmak üzere 60 tanesi ise satılık olarak duyuruldu. İstanbul Boğazı'ndaki yalılara en çok ilgi Katarlılardan geliyor.

7.5 milyondan başlayan yalıların fiyatları tarihi değerine, konumuna ve rıhtım uzunluğuna göre değişiyor. Yalıların taban yüksekliklerinin de fiyata etki ettiği belirtiliyor.

ÖZAL KÖŞKÜNÜN SATIŞ FİYATI 20 MİLYON TL

İstanbul'da satılığa çıkarılan köşkler arasında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Sarıyer'deki köşkü de bulunuyor. 20 milyon TL değer biçilen köşk, 1 dönümlük arsa üzerinde 900 metrekarelik yüzme havuzuna sahip. Sarıyer Büyükdere Mahallesi'nde bulunan 4 katlı köşkün 12 odası bulunuyor.

İSTANBUL KADIKÖY'ÜN EN DEĞERLİ KÖŞKÜ SATILIK

Kadıköy'de Çiftehavuzlar'da yer alan İpar Köşkü'nün satış fiyatı tam 270 milyon TL. Cemil Topuzlu tarafından yaptırılan ünlü köşk Pera Palas'ın da mimarı olan Aleksander Vallaury tarafından yapılmış. Bu eşsiz köşke Kuveyt, Rusya ve Amerika'dan teklif geldiği belirtiliyor.