Bursa
Çok Bulutlu
10.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

İşte Basketbol Derneği’nin kuruluş amacı

Spor , 04 Eylül 2020 Cuma, 13:13

Basketbol A.Ş.'nin Bursaspor Kulübü Derneği'nden ayrılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Frutti Extra Bursaspor Basketbol Kulübü Başkanı Sezer Sezgin amaçlarının sadece Basketbol Kulübünün yaşatılması olduğunun altını çizdi.

İşte Basketbol Derneği’nin kuruluş amacı
Sezer Sezgin canlı yayında kendisine gelen soruları da yanıtlarken "Ben bu takımın kurucu başkanıyım. Altı yıl önce Basketbol Şubesi Sorumlu Yöneticisi olarak bu takımın kurulması için nasıl mücadele ettiğimizi tüm Bursa çok iyi biliyor. Bizim basketboldaki hedefimiz bu işleyişi sürdürülebilir bir hale kavuşturmak. Yalçın Cambaz arkadaşımın da kongrede belirttiği üzere şu anda borca batık bir Bursaspor Kulübü Derneği var. İnşallah bu zor zamandan tez zamanda kurtulabiliriz. Yeni Başkanımız Erkan Kamat ve yönetim kurulu üyeleri bizi ait olduğumuz Süper Lig hedefimize taşırlar ve mali durumumuz düzelir.

Bu takım tekrar ve tekrar söylüyorum Bursaspor Kulübü'nündür. Bu yapıyı koruyucu bir hale dönüştürmemiz gerekiyordu. Allah korusun bunları konuşmak dahi istemiyorum ancak tekrar bu sene çıkamayıp bankalar da ödemelerini tahsil etmeye çalışırlarsa Bursaspor Kulübü'nün elindeki en değerli ürün Basketbol A.Ş.'dir. Biz bunu kongrede anlatmaya çalıştık. Ne zaman Bursaspor Kulübü üzerindeki bu dalgalar durulur, Bursaspor Basketbol Kulübü ait olduğu Bursaspor Kulübü Derneğine geri döner. Bizim tek amacımız taraftarımızın Bursaspor Basketbol Takımının 2030-2040 yıllarında da izlemesini amaçlamaktadır. Basketbol A.Ş.'yi kurduğumuzda futbol tarafının alacaklılarının basketbol tarafına gelmesini engelledik. Bursaspor Basketbol. A.Ş'in hisselelerinin tümü Bursaspor Kulübü Derneğinde olduğu için hisse hacizi ve satışının önüne geçmek için bu kararı aldık." dedi.

BURSASPOR BASKETBOL'UN TEK SAHİBİ BURSASPOR KULÜBÜ DERNEĞİDİR

Frutti Extra Bursaspor Basketbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Cambaz ise "Kongrede açıklandığı üzere 500 milyon ₺'ye yakın bir borcumuz var. Bursaspor futbol takımının bu borcu bulunduğumuz ligde ödeyebilmesi mümkün değil. Bu anlamda borç silsilesi derneğin tüm organlarına sirayet etmiş durumda. Borcun bulunmadığı tek yer ise Bursaspor Basketbol A.Ş.'dir. Elimizde yeni doğmuş bir bebek var. Biz bu çocuğu ya orada bırakıp öldüreceğiz, ya da oradan emanet alıp yaşatacağız. Basketbol Kulübü tüm yanlarıyla Bursaspor Kulübü Derneği'nindir. Amacımız Bursaspor Basketbol'u, Bursaspor Kulübü Derneğimizin borçlarından dolayı bir süre ayrı tutup, daha sonra hissenin sahibi olan Bursaspor Kulübü Derneği'ne tekrar geri vermektir." ifadelerini kullandı.

ÜYE OLURKEN ÖNCE BURSASPOR KAZANMALI

Başkan Sezer Sezgin üyelik aidatları ile ilgili şöyle konuştu "Bursaspor Kulübü Derneği'ne Kongre Üyesi olan kişileri Bursaspor Basketbol Derneği'ne 500 ₺ giriş ücreti, 250 ₺ yıllık aidat ile kabul edeceğiz. Eğer ki Bursaspor Kulübü Derneği Kongre Üyesi değilseler 1000 ₺ giriş ücreti ve 500 ₺ aidat ile üye olacaklar. Bizim asıl amacımız Bursaspor Kulübü Derneğine üye olunsun, daha sonra Bursaspor Basketbol Derneğine üye olsunlar. Kulübümüz bu şekilde bir kazanç sağlasın.Dernekler Mevzuatı umarım bu farklılığa uygundur .

Derneğin kurulması için çalışmalarına başladıklarını ifade eden Yalçın Cambaz "Bursaspor Kulübü'nün bizlere bir muvafakatname vermesi gerekiyor. Biz bununla ilgili kulüp müdürü ile görüştük. O belge gelince ve tüzük oluşturulunca dernekler masasına başvuruda bulunacağız. Dernek kurulduğunda üyeler başkanı seçebilecek. Biz Bursaspor Basketbol Derneği yararına çalışıyoruz." dedi.

EĞER HAFATA İÇİ AÇIKLASAYDIK

Bursaspor Basketbol Derneğinin devri konusunun günler önce konuşulması bizim alacaklılarımızı harekete geçirebilirdi diyen Sezer Sezgin "Biz bu konuyu Salı veya Perşembe günü açıklasaydık o zaman kongrede önerge verilecek bir basketbol takımı da kalmayabilirdi. Biz bunun için mesai saatlerinin bitmesini bekledik." şeklinde konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=FvO7MIsf54k