Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Japonya Fukuşima'ya rağmen nükleer enerjiden vazgeçmiyor

Dünya , 03 Mayıs 2021 Pazartesi, 12:16

Japonya Yeniden Kalkınma Bakanı Hirasawa Katsuei, "Nükleer enerjiden vazgeçmeyeceğiz. Bundan sonra da yapacağız. En sert tedbirleri uygulayacağız" dedi.

Japonya Fukuşima'ya rağmen nükleer enerjiden vazgeçmiyor

Japonya Yeniden Kalkınma Bakanı ve Fukuşima Nükleer Santral Kazası Sonrası Rehabilitasyondan Sorumlu Kabine Üyesi Hirasawa Katsuei, 10 yıl önce yaşanan nükleer kazadan ders çıkardıklarını ve ülkesinin nükleer enerji politikasını sürdüreceğini söyledi.

Deprem ve tsunaminin 10. yılında Hirasawa, bölgenin rehabilitasyonu, merkezi hükümet ile Fukuşima'da işletici firmanın sorumluluk paylaşımı, santralde biriken atık suyun durumuna ilişkin AA muhabirine konuştu.

10 yıl önce ülkenin kuzeydoğusunun deprem, tsunami ve nükleer santralin patlaması gibi üç büyük afetle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Hirasawa, yaklaşık 470 bin kişinin bu felaketlerden etkilendiğini belirtti.

Afetin üzerinden bir yıl geçmeden bölgenin inşası amacıyla 10 yıl hizmet süreli Yeniden Kalkınma Ajansı (Fukkouçoo) kurulduğunu ifade eden Hirasawa, gelinen aşamada yeni bir kanunla bu sürenin 2031'e kadar uzatıldığını söyledi.

Hirasawa, "İnsanların hayatlarını idame ettirmesi için çaba gösterdik. Amacımız şehirleri onarmak. Henüz bitmiş değil. İnsanların sorununu dinleyip çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bütün bakanlıklarla ilişkideyiz. Yapacağımız işler daha bitmedi." dedi.