Bursa
Parçalı Bulutlu
10.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Japonya'nın 2030'a kadar benzinli araç kullanımını sonlandırma hedefi

Ekonomi , 25 Aralık 2020 Cuma, 15:35

Japonya, 2030 yılına kadar benzinli araç kullanımını sonlandırmayı ve 2050 yılına kadar yeşil büyümeden yılda yaklaşık 2 trilyon dolar elde etmeyi amaçlıyor

Japonya'nın 2030'a kadar benzinli araç kullanımını sonlandırma hedefi

Japonya hükümeti net sıfır karbon salımına ulaşmak ve 2050'ye kadar yaklaşık yıllık 2 trilyon dolarlık bir yeşil ekonomi yaratmak için, önümüzdeki 15 yıl içinde benzinle çalışan araçları trafikten çekmeyi hedeflediğini söyledi.

Japonya, yeşil yatırım ve satış yoluyla 2030 yılına kadar yılda 90 trilyon yen (870 milyar dolar) ve 2050 yılına kadar 190 trilyon yen (1,8 trilyon dolar) ek ekonomik büyümeyi hedefleyen şirketlere vergi teşvikleri ve diğer mali destek programları sunacak.

Hidrojen ve otomobil sektörlerine yönelik "yeşil büyüme stratejisi", Başbakan Yoshihide Suga'nın Ekim ayında, 2050'ye kadar karbon salımlarını net bir şekilde ortadan kaldırma taahhüdünü yerine getirmek için bir eylem planı anlamına geliyor.

Suga, COVID-19 salgınının tahribat yarattığı ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olmak ve Japonya'yı Avrupa Birliği, Çin ve iddialı salım hedefleri belirleyen diğer ekonomilerle aynı seviyeye getirmek için yeşil yatırımı birinci öncelik haline getirdi.

University of Tokyo profesörü Yukari Takamura, "Hükümet, 2050'de karbon nötr bir topluma ulaşmak için iddialı hedefler belirledi" dedi.

Takamura "Yeşil büyüme stratejisinde net hedefler ve politika yönlendirmeleri yapmak, şirketlerin geleceğin teknolojisine yatırım yapmaları için teşvikler sağlayacak" dedi.

Kaynak: Reuters