Bursa
Çok Bulutlu
12.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kadıköy'de Boğaziçi müdahalesi

Gündem , 02 Şubat 2021 Salı, 22:30

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere destek için Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan gruplara polis müdahale etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, uyarılara rağmen dağılmayan eylemcilere müdahalede bulunulduğu ve 104 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kadıköy'de Boğaziçi müdahalesi

Boğaziçi Üniversitesi'nde eylemlere destek vermek için Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanma çağrısı yapılması üzerine Kadıköy Kaymakamlığı açıklama yapmıştı. Açıklamada, "Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya hesapları üzerinden bugün günü saat 18.00'da ve önümüzdeki günlerde Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanma çağrıları yapıldığı anlaşılmıştır. Bahse konu ilçemizde yapılmak istenilen toplanmaların, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm kapalı ve açık alanlarda 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır" denildi. Ancak bazı gruplar Kadıköy'e gelerek Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere destek vermek istedi. Bunun üzerine polis müdahalede bulundu. Müdahale sonrası gözaltına alınanlar emniyet müdürlüğüne götürüldü. Kadıköy'de ara sokaklarda devam eden olaylar sırasında çöp konteynerlerinin de devrildiği görüldü.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce eyleme ilişkin yapılan açıklamada, "02.02.2021 günü açık kaynaklarda 'Kayyum Rektör İstemiyoruz' sloganı ile Kadıköy İlçesi İskele Meydanına toplanma çağırısı yapılması konusu ile ilgili; 02.02.2021 günü saat 16.00 itibari ile Kadıköy İlçesinde Rıhtım Meydan- Atatürk Anıtı Çevresi, Osmanağa Cami Önü, Khalkedon Meydanı, Rıhtım PTT Önü, Kadıköy HDP İlçe Binası Önü, Altıyol Boğa Meydanı, Süreyya Operası Önü, Beşiktaş ve Eminönü İskeleleri, Söğütlüçeşme Caddesi ve Rıhtım Caddesi girişi noktalarında gerekli emniyet tedbirleri aldırılmıştır." denildi.