Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kadınlarda en çok görülen kanser!

Sağlık , 30 Ocak 2021 Cumartesi, 23:05

Kadınlarda önemli hastalıkların başında gelen meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Özellikle corona virüsü salgın sürecinde birçok kadının meme kanseri belirtisine rağmen hastaneye gitmediğini belirten Prof. Dr. Belma Koçer ve Doç. Dr. Yasemin Gündüz, kadınlara "Erken teşhis için hastanelere başvurun" uyarısı yaptı. Peki, meme kanserinde erken teşhis neden önemli? Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen kanser!

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel cerrah olarak görev yapan Prof. Dr. Belma Koçer, dünyada kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu söyleyerek, erken teşhisin önemine dikkat çekti.

HER 8 KADINDAN 1'İ MEME KANSERİ

Her 8 kadından 1'inin meme kanseri olduğunu belirten uzmanlar, meme kanseri nedenleri arasında şişmanlık, stres, sigara, alkol ve ailede kanser olması gibi durumların yer aldığını söyledi. Peki, meme kanseri belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde...

Prof. Dr. Belma Koçer meme kanserini artıran en önemli faktörün şişmanlık olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Yaşam boyu her 8 kadından 1'i meme kanseri olmaktadır. Kadınlarda ölümlerin yüzde 14'ünden bu hastalık sorumludur. Genellikle 50 ile 70 yaş arasında gözlemlenmektedir. Fakat ülkemizde meme kanserinin yüzde 40'ı, 50 yaşın altındadır."

"Meme kanserinin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Meme kanserini artıran faktörlerden en önemlisi şişmanlıktır. Stres, ailede kuvvetli meme kanseri öyküsünün olması, birtakım genetik bozukluk olması, egzersiz yapmamak, sigara ve alkol kullanımı da meme kanseri riskini arttırır."

"Memede ele gelen sert, ağrısız, hareketsiz bir kitle, meme cildinde yeni gelişen bir şişlik, ödem, kızarıklık, meme başında çekinti, koltuk altında şişlik ve kanlı meme başı akıntısı meme kanserini düşündürecek bulgulardır."

Prof. Dr. Belma Koçer

"BAŞVURULARIN GECİKMESİ HASTALIĞIN İLERLEMESİNE YOL AÇIYOR"

"Yeni gelişen tedavi yöntemleriyle meme kanserinin yaşam ömrü uzundur. Yalnız erken tanı bu tedavilerin uygulanabilirliği çok önemlidir. Erken tanı yapılan hastalarda hem meme koruma şansını elde etmiş oluyoruz hem de koltuk altı temizlemeden sadece örnekleme ameliyatı ile tedaviyi tamamlamış olabiliyoruz."

"Pandemi nedeniyle birçok vatandaşımız da sağlık şikayetleri nedeniyle hastanelere başvurmayı geciktirmekte. Bunlar da önemli sağlık sorunlara sebep olmaktadır. Özellikle meme kanseri gibi erken yakalandığı zaman iyi sonuç alınabilecek hastalık türlerinde geç başvurular hastalığın daha ilerlemesine ve yayılmasına sebep olmaktadır.".

"ŞİKAYETİ OLMAYAN DA KONTROLE GELMELİ"

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda görev yapan Doç. Dr. Yasemin Gündüz, herhangi bir şikayeti olmayan kadınların da yılda bir kez kontrol amacıyla hastaneye başvurması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Birinci derece yakınında meme kanseri öyküsü olan, meme kanserine yakalanma olasılığı yüksek bir genetik hastalığı olan veya bu hastalığa yakalanacak gene sahip olan hastalarda 40 yaşından önce de mamografik inceleme yapılabilmektedir. Mamografik incelemeler ile kanseri henüz bulgu vermeden erken dönemde yakalama şansımız var, fakat her kanseri yakalayamıyoruz."

"Pandemi sürecinde virüs bulaşma riski nedeniyle birçok hasta hastaneye gelmekte çekindi. Bu da daha ileri evrede meme kanserinin saptanma oranını artırdı. Memesinde kitlesi veya herhangi bir şikayeti olan hasta veya tarama nedeniyle şikayeti olmayan hastalar maske ve mesafe kurallarına uyarak ve randevularını alarak hastanemize güvenle başvurabilirler."