Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
22.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kadınlarda kısırlığın sebebi belli oldu

Sağlık , 26 Nisan 2021 Pazartesi, 13:40

Kadınlar arasında yaygın olarak görülen ev çikolata kisti adıyla bilinen endometriozis, kadınların yüzde 30'unda infertilite (kısırlık) sebebi. Özellikle cerrahi tedavide titiz davranmak gerektiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, "Kadın gebe kalmadan ya da yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmeden kistin cerrahiyle alınması durumunda hastanın doğurganlığına ağır şekilde zarar verebilir" dedi.

Kadınlarda kısırlığın sebebi belli oldu

Çikolata kisti adıyla bilinen Endometriozis, toplumda ortalama 10 kadından 1'ini etkiliyor. Üreme çağının başlamasından itibaren çikolata kisti görülebildiğini anlatan Kadın Hastalıkları Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar önemli uyarılarda bulundu. Hastalığın özellikle genç kadınlarda adet ağrıları şeklinde bulgu verdiğini söyleyen Prof. Dr. Erkut Attar, "İlerleyen yaşlarda benzer şekilde adet döneminde ve ilişki sırasında ağrı ve kasık ağrıları şeklinde şikâyetlere neden olur. Çikolata kisti östrojene bağlı bir hastalık olduğu için yaygın olarak üreme çağında görülmekle birlikte nadiren de olsa menopoza giren kadınlarda da ortaya çıkabilir. Çikolata kistleri kısırlığın en önemli nedenlerinden biri olduğu için bu sorunun görüldüğü kadınların yüzde 30'unda kısırlık ortaya çıkar" ifadelerini kullandı.

"BEYİNDE BİLE GÖRÜLEBİLİR"

Çikolata kistlerinin tedavi yaklaşımının bebek sahibi olabilmek ve ağrıyı tedavi etmek adına iki farklı şekilde olduğunu belirten Prof. Dr. Erkut Attar, "Bebek sahibi olmak isteyen ve yumurtalık rezervi iyi olan kadınlarda bir süre beklemeyi tercih ederiz. Çünkü bu hastaların kendi kendine gebe kalma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte erken evre çikolata kistlerinde aşılama tedavisinin de yararı var. Eğer buradan bir sonuç alınamazsa da tüp bebek tedavisi uygulanır" dedi. Attar, çikolata kistlerinin vücudun her yerinde görülebileceğini; ameliyat kesilerinin içinde, akciğerler ve hatta beyinde dahi bulunabileceğini de açıklamasına ekledi.

"KONTROL ETMEDE DOĞUM KONTROL HAPLARI ÇOK YARARLI"

Kistin oluşumunu önlemede adet kanamalarını azaltmanın veya durdurmanın önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Attar, "Kontrol etmede doğum kontrol hapları çok yararlı. Bununla birlikte egzersiz yapma, beslenme şeklini düzenleme gibi yaşam tarzı değişiklikleri de endometriozisi önlemede oldukça önem taşır. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda çikolata kistinin daha az görüldüğünü biliyoruz." iafadelerini kullandı.

Endometriozisin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin de etkili olduğunu anlatan Prof. Dr. Erkut Attar, özellikle birinci derece yakınlarında endometriozis rastlanan kadınlarda görülme olasılığının yüksek olduğunu ve bu sebebple farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi.

BEBEK DÜŞÜNMEDEN ÖNCE BUNLARA DİKKAT

Çikolata kistlerinin cerrahi tedavisinin titizlikle yapılması gerektiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Erkut Attar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yumurtalık kapasitesi ya da rezervleri düşük hastalarda, yumurtalık rezervlerine zarar verebileceği için cerrahiden kaçınmak gerekli. Bu hastalarda, eğer kadın henüz evli değilse ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa yumurta dondurmayı öneririz. Hasta evli ve bebek istiyor fakat aynı zamanda yumurtalık rezervleri düşükse zaman kaybetmeden önce tüp bebek tedavisi sonra da cerrahi alternatifini sunarız. Çikolata kisti iki taraflı ise ve hasta gebe kalmadan ya da yumurtaları toplanmadan çıkartılırsa, kadının doğurganlığı çok ağır şekilde zarar görebilir. Bu nedenle cerrahi birdenbire değil, hastanın rezervlerini kontrol edilerek çok dikkatli şekilde yapılmalı. Bu aşamadan sonra da hastanın tıbbi tedavisinin devam etmesi ve sürekli izlenmesi gerekiyor. Çünkü cerrahiden sonra hiçbir tedavi ve kontrol yapılmayan hastalarda 24 ay içerisinde ağrı ve çikolata kistinin tekrarlama olasılığı oldukça yüksek olduğu unutulmamalı."