Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kan ver donör ol ; Bir çocuğun kahramanı ol

Bursa , 03 Mayıs 2021 Pazartesi, 19:03

Rumelisiad Gençlik Komitesi Projesi Lösemi tedavisi gören 25 yaşındaki bir gence umut oldu .

Kan ver donör ol ; Bir çocuğun kahramanı ol


Rumelisiad Gençlik Komitesi Projesi tarafından yapılan açıklamada ;

Bugün benden alınan bu kök hücreyle, daha önceden %100 eşleşmemin gerçekleşmiş olduğu 25 yaşlarındaki kardeşimiz inşallah sağlığına kavuşmuş olacak.
Ben bugün bu eşleşme vesilesiyle, belkide yaşama devam edebilmek ile ilgili umudunu yitirmiş olan bir kardeşimizin derdine çare olabilmenin manevi hazzını yaşadım. Fakat arka planda büyük emekleri olan Kızılay Bursa Şubesinin çok değerli ekibine, Türk Kök ailesine, Uludağ Üniversitemizin Kök Hücre Nakil Merkezindeki Sağlık çalışanlarına, Rumelisiad Gençlik Komitesi Başkanı nezdinde, kök hücre bağışlarıyla katkı sağlayan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


Türkiye Kök Hücre Bankasındaki 1 milyon civarındaki kök hücre donör rakamının en kısa sürede 5 milyon rakamlarına çıkartarak daha fazla kişiye umut olabilmek için, lütfen sizlerde Kök Hücre Bağışı konusunda sorumluluk alınız.
Şunu da unutmamak gerekir ki, bir gün bizler veya yakınlarımızda Kök Hücre Bankasından bir umutla iyi bir eşleşme haberi bekliyor olabiliriz.


Detayları pek bilinmeyen Kök Hücre sürecini, daha fazla arkadaşımızın bu sisteme dahil olması için kısaca özetlersek;
*Kızılay'a 2 tüp kan numunesi vererek Kök Hücre sistemine bağışçı olarak dahil oluyorsunuz.
*Donör Bankasında Kök Hücre Eşleşmesi olduğunda size bilgi veriliyor.
*Sonrasında Uludağ Üniversitesi'nde yarım günlük süren bir genel check-up'tan geçiriyorsunuz.
*Kök hücrenin hangi gün alınıp ihtiyaç sahibine nakil edileceği tespit ediliyor. Kök Hücre naklinin gerçekleşeceği güne iki tarafında farklı şekilde hazırlanması programlanıyor.


*Covid testiniz yapılıyor.
*Kök hücrenin verileceği günden önceki 5 gün boyunca her sabah 06.00'da 2 adet ve her akşam 18.00'de 1 adet olmak üzere beş gün boyunca Uludağ Üniversitesi'nde toplam 15 iğne oluyorsunuz. Bu iğneler vesilesiyle kemikteki kök hücreleriniz kanınıza karışıyor.
*5. günün ardından 4 saat süren bir Aferez işlemi ile bir kolunuzdan alınan kan, kök hücre ayrıştırma makinesinden geçtikten sonra diğer kolunuzdan tekrar size veriliyor.
*Bu işlem ile kanınızdan alınan kök hücreler 6 saat içinde ihtiyaç sahibinin kan dolaşımına veriliyor ve Lösemi hastasında 24 saat içinde sağlıklı hücreler oluşmaya başlayarak hızlı ve kalıcı bir iyileşme gerçekleşiyor.