Bursa
Parçalı Bulutlu
21.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Karacabey’de iki günde 70 kişiye 63 bin lira maske cezası

Bursa , 26 Haziran 2020 Cuma, 09:40

Bursa Karacabey’de maske denetimi yapan polis ekipleri, sokağa maskesiz çıkan vatandaşlara ceza yazdı. 2 gün içerisinde Karacabey'de 70 kişiye maske takmadığı için 900' TL'den toplam 63 bin TL ceza kesildi.

Karacabey’de iki günde 70 kişiye 63 bin lira maske cezası
İçişleri Bakanlığı’nın içlerinde Bursa’nın da yer aldığı 48 ilde başlattığı maskesiz sokağa çıkma yasağında cezai işlemler de başladı. Uygulamanın ilk 4 gününde polis ekipleri vatandaşları uyarmış, maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğunu ifade etmişlerdi. Tüm uyarılara rağmen, maskeyi doğru şekliyle takmayanlar, bulaşma riskini arttırarak vatandaşların sağlığıyla oynuyor. Sıcaktan bunaldığını öne süren vatandaşlar, maskeyi burunlarının ya da çenelerinin altında tutuyor. Bazı vatandaşlar ise ceza yemekten korktukları için yüzlerine takmadıkları maskeleri ceplerinde veya çantalarında taşıyor. Denetimlerde bu vatandaşlara da idari para cezası uygulanıyor. Ceza yazılanlardan bazıları maske takmayı unuttuklarını söyledi. Polis ekipleri,  maskeleri kurallara göre takmayanları da uyardı.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile bundan sonraki günlerde de maske denetimleri artarak devam edecek. Cezai işlemin uygulanmasıyla birlikte iki gününde Karacabey genelinde 70 kişiye maske takmadığı için 900' TL'den toplam 63 bin TL ceza kesildi.