Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kariyerimin en iyi rakamlarına sahip olabilirim

Spor , 17 Mart 2021 Çarşamba, 15:40

İngiltere Premier Lig'de Manchester City forması giyen ve bu sezon ortaya koyduğu muhteşem performansla adından söz ettiren İlkay Gündoğan, Sky Sports'a önemli açıklamalarda bulundu.

Kariyerimin en iyi rakamlarına sahip olabilirim

İngiltere Premier Lig'de gol krallığı yarışında bu sezon gösterdiği üstün performansla Salah, Kane gibi dünya yıldızlarını geride bırakan ve şubat, mart ayının en değerli futbolcusu seçilen İlkay Gündoğan, Sky Sports'a önemli açıklamalarda bulundu.

"Kariyerimin en iyi rakamlarına sahip olabilirim"

Sky Sports'tan Adam Bate'e konuşan İlkay Gündoğan, gol krallığında lider olmasıyla alakalı şu ifadeleri paylaştı:

"Açıkçası Premier Lig'de son dönemde en çok gol atan oyuncu olmam biraz garip. Benim alışık olduğum bir şey değil. Dikkatleri üzerine çekmeye alışık biri de değilim ancak bununla baş etmeyi başarmalıyım. Gol attıkça daha fazla mesaj almaya başlıyorum. Sadece aileden, arkadaşlardan da değil, sosyal medyada da daha fazla ilgi çekiyorsun. Daha fazla insan yazıyor, daha fazla insan senin fotoğrafına yorum yapıyor. Birçok insanın söylediğinin aksine şu anda hayatımın en formda dönemini geçirmiyorum. Rakamlara baktığımızda kariyerimin en iyi rakamlarına sahip olabilirim ve bu da insanların dikkatini çekiyor, bunu inkar edemem. Ancak çok fazla gol atıyor olmam beni daha iyi bir oyuncu yapmıyor ve daha mutlu bir insan da yapmıyor. Gol attığıma ya da yaptığım asiste bakmadan oyuna daha derinlemesine bakıyorum, nasıl oynadığıma önem veriyorum."

"Kaleye geçmem gerekirse, geçerim"

Bu sezon teknik direktör Pep Guardiola'nın kendisini farklı bir bölgede oynattığını dile getiren Gündoğan "Eğer gerekirse forvet oynamaya da hazırım. Kaleye geçmem gerekirse, sol bek, sağ bek oynamam gerekirse de oynarım, elimden geleni yaparım. Teknik direktörümün benden ne istediğine bakacağım ve elimden gelenin en iyisini yapacağım. Futbolda mutluluğumu takımın başarısı etkiliyor. Golleri atmaya devam etmek istiyorum diyemem. Eğer sezonun geri kalanında takımın tüm kupaları kazanacak ancak daha fazla gol atmayacaksın diyerek buna dair bir belge imzalatırlarsa, hemen imzalarım. Egonu bir tarafa koyup, takımın parlamasına izin vermek önemlidir.Ceza alanına daha yakın oynuyorum, doğru zamanda doğru koşuları yapmaya çalışıyorum. Teknik direktörüm benim bu pozisyonda oynayabileceğimi her zaman biliyordu. Geçmişte oynadım, benim için yeni değil, yani biliyordum." ifadelerini kullandı.

"100 pasta 5 hata yapsan da kötü değildir"

Kendisinden beklentilerin yüksek olduğunu söyleyen gurbetçi oyuncu İlkay Gündoğan "Şu anda gol atmamı sağlayan en büyük farklılık, zaman. Oyunu kurma görevinde olduğun zaman doğru zamanda doğru çözümü bulmak zorundasın. Ancak sahanın 3. bölgesinde daha çok bulunduğunda her şey sınırlanıyor. Kısa sürede çözümler bulman gerekiyor. Kendi sahanda olduğunda, oyunu kurarken, 100 pasta belki 1 hata yapabilirsin. Çok az hata olabilir ancak ileride olduğunda pas hataları yapmaya alışık olmalısın. 100 pasta 5 hata yapsan da kötü değildir. Benim de buna alışmam lazım. Bu bölümde daha çok oynadıkça gelişeceğim." değerlendirmesinde bulundu.

"Futboldaki sadelik benim için çok önemli"

Futbolda oyun stiline de değinen yıldız futbolcu şu açıklamalarda bulundu:

"Ben kusursuz oyunu bulmaya çalışan biriyim, belki bu mümkün değil. Hiç hata yapmak istemiyorum, hiç pas hatası yapmak istemiyorum. Takım arkadaşıma isabetli bir pas attığımda, yanlış ayağına atarsam, bu benim için iyi bir pas değildir. Futboldaki sadelik benim için çok önemli. Geride oyunu yönlendiren bir oyuncu olarak oynadığımda daha da önemli. Ofansif oynadığımda belki daha az önemli olabilir. Oyunu kurarken yaptıklarımız zamanla gelişti. Sezon başına göre daha iyiyiz. Ofansif oyuncularımız artık daha bağımsız hareket edebiliyor. Top gelecek mi diye kimse endişe etmek zorunda değil çünkü bir noktada geleceğini biliyorlar, herkes bundan emin. Bizde tüm kredi defans oyuncularımıza ve oyunu tutan Rodri ve Fernandinho gibi orta saha oyuncularımıza verilmeli. Defanstan ofansa topu taşıyanlar onlar, biz onlara bağlıyız. Sonrasında ise bağımsızlık ve doğru pozisyonu bulmak önemli. Cancelo bekten içeri girdiğinde benim de ileri doğru hareketlenmem tetikleniyor. Ancak topun doğru pozisyonda olduğunu da bilmem lazım, oyunda sadece bundan daha fazlası var. Koşuyu yapıp topu beklemekten de fazlası var. Koşu yapıp, diğerleri için de boşluklar yaratıyoruz. Messi ya da Ronaldo gibi süperstarların yoksa, dünyanın en iyi takımlarının başarılı olması için yapması gereken bu. Bizim de oyunumuzun büyük parçalarından biri bu."

"Bu beni zorluyor, inkar edemem"

Son olarak koronavirüs salgını nedeniyle ailesinden uzak kalmak zorunda olan Gündoğan "Ailemi pandemi nedeniyle uzun süredir görmüyorum, bu beni zorluyor, inkar edemem. Benden daha kötü durumda olan milyonlarca insan var, bunu da biliyorum ve bu yüzden çok fazla şikayet edemem. Çalışıyor olmamız, evin köşesinde oturuyor olmamamız da benim için memnun edici bir durum." ifadelerini kullandı.

İlkay Gündoğan, bu sezon Manchester City formasıyla 26 resmi maçta 13 gol attı, 3 asist yaptı.