Bursa
Çok Bulutlu
12.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Karton taraftar tutar mı?

Bursaspor , 09 Haziran 2020 Salı, 13:35

Bursaspor’un Büyükşehir Belediyesi Stadı’nda geçtiğimiz hafta yaptığı son antrenmanında, yani ilk özel maçında (kendi arasında) siyasilerden bir çıkartma olmuştu.

Karton taraftar tutar mı?
Süper Lig’de mali sıkıntı yaşayan kulüpler ve maçlarda seyirci yasağının artması sonrasında ‘karton taraftara’ yönelmişti. Hatta konuk takım taraftarlarına kadar duyurulmuştu. Hatta kardeş kulüplerimizden MKE Ankaragücü de sanal bilet kampanyası başlatmıştı.

Gerçi Avrupa’da stadyumların dışına kurulan dev ekranlar ve orada araçlarıyla gelen taraftarların maç izlemelerine, stat içerinde sanal tribünlere kadar her şey düşünüldü.

Uygulandı ve kulüpler bundan belli bir gelir elde edildiği ortada.

Ancak o ülkelerin gelir düzeylerinin bizden farklı olduğu ve kulüp taraftarlık bilinçleri ise bizden çok daha farklı.

Son çalışmada güzel görüntüler oldu.

Mesela Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,kulübe katkı olması amacıyla ‘karton taraftar posterleri’ ile poz vermişlerdi.

Türkiye’de karton taraftar tutar mı? Diyecek olursanız ben bu olaya maalesef olumlu bakamıyorum.

Neden diyecek olursanız;

Ülke olarak özellikle pandemi nedeniyle işlerinden çıkartılan on binlerce insan var.

Bursa’da bir işçi kendi olduğunu düşünürsek, karton taraftar posteri işinin tutacağına inanmıyorum.

Mesela Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay beyin başlatmış olduğu yardım kampanyasına sanayici ve iş insanlarının ilgi göstermediği Bursaspor’a mali sıkıntıda olan evlerini bin bir güçlükle geçindirmek isteyen taraftarlarımızın böyle bir katkıda bulunabileceklerine gerçekten inanmıyorum.

Keşke olabilse.

HAZIRLIKLAR BAŞLIYOR

Bursaspor iki hafta sonra kalan 6 maçlık periyodun ilk sınavını Anhkara deplasmanında Keçiörengücü önünde verecek. Yeşil beyazlıların iki günlük tatili bugün akşam üzerini yapılacak çalışma ile yeniden başlayacak.

Takımımızda beni en çok sevindiren olay ise, Süper Lig takımlarından yaşanan sakatlık olayının hiç yaşanmamış olmasıdır. Sentetik zeminli sahada yapılacak bu maç için sanıyorum teknik direktör İbrahim Üzülmez gereken önlemlerini şimdiden alacaktır.

Yeniden Zirveye sloganıyla başlatılan hedefine ulaşabilmemiz için kalan altı maçı da kayıpsız geçmemiz gerekiyor.