Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Katar'a ambargo kalkıyor

Dünya , 05 Ocak 2021 Salı, 10:27

Körfez krizinde büyük bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan ile Katar arasında sınırların açılması için anlaşmaya varıldı. Anlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 2017'den bu yana Katar'a uyguladığı ambargoyu kaldıracak.

Katar'a ambargo kalkıyor

Suudi Arabistan ile Katar kara, deniz ve hava sınırlarının açılması için anlaşmaya vardı.

gelişmeyi Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah duyurdu.

Kuveyt'in arabulucuğunda varılan anlaşma Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesinde imza altına alınacak.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in Katar'a uyguladığı hava, kara ve deniz ambargosunu kaldırması bekleniyor.

Buna karşılık olarak ise Katar, 3 Körfez komşusuna açtığı davaları geri çekecek ve taraflar birbirine yönelik medyada yürüttükleri karalama kampanyalarına son verecek.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Karar, Türkiye tarafından da memnuniyetle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına yönelik tüm çabaları Türkiye'nin desteklediği duyuruldu..

Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri ise "Körfez birliğini yeniden sağlayacağımız tarihi bir zirvenin arifesindeyiz." yorumunu yaptı.