Bursa
Parçalı Bulutlu
15.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kayıhan Pala hakkında karar verildi

Bursa , 01 Eylül 2020 Salı, 15:53

Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında açılan soruşturma sona erdi.

Kayıhan Pala hakkında karar verildi
Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında "halkı yanlış bilgilendirdiği, paniğe yönlendirdiği" iddiasıyla, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık görevsizlik kararı vermiş ve dosyayı Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'ne göndermiş, Rektörlük de soruşturma açmıştı.

Uludağ Üniversitesi, bir bilim insanı olarak halkı bilgilendirme görevini yerine getiren Prof. Dr. Kayıhan Pala için soruşturma izni vermedi. Prof. Dr. Pala, 21 Nisan 2020'de yaptığı ve suçlamaya konu edilen açıklamasında, "Türkiye'de henüz salgının tepe noktasını görmediğimizi düşünüyoruz. Ben 2-3 hafta kadar önce tepe noktasının 20-27 Nisan arasında gözlenebileceğini, ondan sonra bir azalma olacağını ve haziranın 2. haftasına kadar da sönümleneceğini tahmin ettiğimi yazmıştım. Bu tahminin ne kadar geçerli olacağını bu hafta hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

SORUŞTURMA SONLANDIRILDI

Rektörlük, soruşturmayı, görevlendirdiği soruşturmacının raporunun ardından, içinde Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi dekanlarının da olduğu, üç kişilik son soruşturma komisyonunun kararı doğrultusunda sonlandırdı.

Kararda özetle; Pala'nın, halk sağlığı alanında uzman bir bilim insanı olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Halk Sağlığı Acil Durumu ve Pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığını izlemesinin, bilimsel veri toplaması, değerlendirmesi ve yayınlamasının akademik olarak olağan bir durum olduğu, ayrıca bu verilere dayalı görüş açıklamasının ise gerek Anayasa gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri çerçevesinde, temel bir hak olan 'ifade özgürlüğü' kapsamında olduğu, soruşturulan durumun ise, "Herkes bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir" düzenlemesini yapan Anayasa'nın 27. Maddesi kapsamına uygun olduğu sonucuna varıldı.