Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kestaneyi kaptırdık!

Bursa , 29 Eylül 2020 Salı, 09:54

Süleyman Demirel tarafından temeli atılan GAP projesi, bütçedeki hiper enflasyon nöbetleri ve kaynak yetersizliğinden yılan hikayesine dönmüşken, Turgut Özal’ın ANAP iktidarının Başbakanı olarak GAP yatırımlarını hızlandırması ve sahiplenmesi Demirel’in canını sıkmıştı.

Kestaneyi kaptırdık!
Eski Müsteşarım dediği Turgut Özal’a ithafen “GAPI GATIRMAM” sözü siyasi tarihimize damgasını vurmuştu.

Eskiden Bursa’yı anlatırken hangi güzelliğinden bahsedeceğimizi şaşırırdık.

Sazı eline alan birer birer Bursa’yı yeryüzü cenneti yapan güzelliklerini anlatırdı.

Yeşil Bursa ile başlayan Bursa’dan eser kalmadı.

Bursa havlusu diye övünürdük Denizli bizi geçti Uşak adından geliyor.Kaplıca şehri Bursa diye tarihte adımız vardı Afyon bizi yaya bıraktı.

Türkiye’nin ilk ve en cazip kış sporları merkezi Uludağ, kurulan yeni merkezler ile rekabet edemiyor ve  can çekişiyor.

Hatay ovasının Gemlik zeytin fidanları ile donatıldığını biliyoruz.Şeftali’yi Ege’ye kaptırdık.Ve en sonunda kestane bizimdir deyip sırt üstü yatarken Aydın kestaneye sahip çıktı ve coğrafi işaretini alıverdi.

Ve hatta; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan "Turkey Home" özel ekindeki bilgiler kestane şekerinde coğrafi işaret tescilinin kimde olduğu konusunda ikilem yarattı.

Aksaray Üniversitesi Turizm Fakültesi'nden Aysu Altaş, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun verilerine göre, coğrafi işaret almış kestane şekerinin Bursa'ya değil, İzmir Ödemiş'e ait olduğunu iddia ettiğinde BTSO Gıda Komitesi Başkan Yardımcısı ve Kardelen Kestane Şekeri üreticisi Mümin Akgün’den  "Ödemiş'te bir firmanın kendi ismine aldığı patenttir. Bir şehre ait olarak alınmamıştır" cevabını aldı ama sonuç olarak  kentimizin marka değerlerine sahip çıkmasak nasıl kapışıldığını hüzünle görüyoruz.