Bursa
Çok Bulutlu
11.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"Kilo vermek hayal değil ama ciddi bir emek ister"

Gündem , 19 Ekim 2020 Pazartesi, 10:20

Spor Hocası Mehtap Kırbaç Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için en önemli faktörlerden biri olan dengeli ve doğru beslenmenin önemini ve bunun için dikkat edilmesi gereken noktaları Lifebursa'ya anlattı

"Kilo vermek hayal değil ama ciddi bir emek ister"
Spor Hocası Mehtap Kırbaç  , yanlış beslenme alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceğimizi, doğru ve sağlıklı beslenmenin yöntemlerini Lifebursa'ya anlattı.

Spor Hocası Mehtap Kırbaç kilo vermenin bir hayal olmadığını sadece sabır ve emek işi olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

Kilo vermek için ilk akla gelen katı diyetler ve ölümcül sporlar oluyor. Aslında hayatımıza ciddi anlamda bir düzene oturttuğumuzda bir çok öğrencim bunun böyle olmadığını görmüş oluyor. Sağlıklı ve temiz beslenme haftada 3-4gün orta şiddette yapılacak bir yürüyüş veya antrenman ile kilo vermek aslında hayal değil. Biz istiyoruz ki hemen 1-2 haftada yılların birikimi bir anda gitsin, maalesef kimsenin elinde sihirli bir değnek yok, bu iş biraz sabır ve emek işi, yılmadan hedefe ulaşana dek ilerlemek gerek. Hedefe giden yolda da yolumuza taş koymamak, çok fazla kaçamak yapmamakta çok önemli.

BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de porsiyon kontrolü yapmak, elbette porsiyon kontrolü demek tabii ki aç kalmak değil ama nasılsa sağlıklı deyip büyük porsiyonlar tüketmekte kilo vermenizi engelleyen şeylerden biri. Bu yüzden dengeli ve temiz bir beslenme kilo verme sürecinin en temel taşıdır .
Temiz beslenme nedir onu biraz açıklayayım;

Yağda kızarmış yiyecekler, hamur işleri, pastalar, börekler, çörekler, asitli ve şekerli içecekler ki bunlara light veya zero yazanlar da dahil, cipsler, gofretler, çikolatalar, üzerinde light yazsa bile her türlü paketli gıdalar... liste uzar gider en azından az çok anlaşılmıştır ne olduğu diye düşünüyorum.

KİLO VERMEK İSTEYENLERE NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?

Eğer beslenmenizi ayarlamakta zorlanıyorsanız bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.
Unutmayın kilo vermenin sırrı, sağlıklı ve dengeli beslenmekte saklı, ne kadar spor yaparsanız yapın, iyi bir sonuç elde etmek için beslenmenize mutlaka dikkat etmeniz gerekli. Sonra vay efendim o kadar spor yapıyorum kilo veremiyorum. Bir diğeri de aslında beslenmeye dikkat edilse bile doğru spor yapılmadığı için sonuç alınamaması. Mesela yürüyüş yaparken mağaza vitrini bakar gibi yürüyüş yapmak,
mekik çekerek göbeğinin yok olacağını veya sadece istediği bölgeyi çalışınca o bölgedeki yağlardan kurtulacağını sanmak gibi.

Kilo vermek isteyen bir çok insan “hocam ben kilo vermek istiyorum ama sadece göbeğim gitsin, kalçam küçülmesin veya sadece bacaklarım incelsin vb. gibi”Maalesef vücudumuzda böyle bir sistem yok, bölgesel yağ yakımı diye bir şey söz konusu değil. Elbette günlük aktivite olarak hareket etmek önemli ama yağ yakımı sağlayabilmek için esas olan ekstra kalori açığı oluşturmaktır. instagram sayfamda (fitbianne) profilinden kilo vermenin ipuçlarını takip edebilirsiniz. Genel bir yağ yakımını destekleyen cardio antrenmanının öncesinde veya sonrasında şikayetçi olduğumuz bölgeleri çalışırsak hedefimize daha emin adımlarla ilerlemiş oluruz. Benim takipçilerime ve öğrencilerime söylediğim en önemli şeylerden biri de fotoğraf çekimi, mutlaka başlamadan önce fotoğraflarınızı çekin ve daha sonra tekrar çekip karşılaştırın. Göz sürekli gördüğü için anımsamıyor ama fotoğraflar yan yana gelince kişi bile 1 hafta bile değişimine çok şaşırıyor.
En çok söylediğim şeylerden biri de emek vermenin önemi, siz yeter ki emek verin, azmedin, pes etmeden hedefe emin adımlarla ilerleyin, belki 3 hafta, belki 3 ay, elbet zafer sizin olacak. Kilo vermek istiyorsanız spor ve beslenmenin bir bütün olduğunu asla unutmayın. Beslenme tartıdaki kilonuzu, spor vücudunuzu değiştirir.