Bursa
Parçalı Bulutlu
13.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

'Kırmızı böcek' alarmı! 1500 palmiye ağacı kesildi

Gündem , 26 Mart 2021 Cuma, 17:31

İstanbul'da birçok yerde bulunan palmiye ağaçları, "kırmızı böcek" tehlikesi altında. Şu ana kadar 1500 palmiye ağacı kesildi.

'Kırmızı böcek' alarmı! 1500 palmiye ağacı kesildi

İstanbul'daki palmiye ağaçları tehlike altında. Çok sayıda palmiye ağacı "kırmızı böcek" nedeniyle kesildi. Palmiye ağaçlarına zarar veren ve bulaştığı ağacın ölümüne neden olan "Kırmızı Palmiye Böceği"ne karşı, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün çalışmaları devam ediyor.

"1500 PALMİYE AĞACINI İMHA ETTİK"

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, " Bu böcek ilk kez Çin'de tespit edildi. Kırmızı palmiye böceği ilaca karşı çok dirençli bir böcek türü. Türkiye'de ilk defa 2006'da görüldü. İstanbul'da ise 2012 yılında Ataşehir'de bir palmiye ağacında tespit ettik. 2012- 2013 yılında 545 ağacın imhasını gerçekleştirdik. 1500 ağacı imha ettik" dedi.

"300 ADET YUMURTA BIRAKABİLİYOR"

2021 yılı içerisinde 38 ağacı imha ettiklerini belirten Karaca, "Kısa süre içerisinde bu çok ağacı imha etmemiz bu konuda ne kadar başarılı olduğumuzu gösteriyor. Kırmızı palmiye böceği havalar ısınır ısınmaz uçuyor. Uçtuğu an 900 metre kadar uzaklığa gidebiliyor ve gittiği ağaçları tekrar tekrar enfekte edebiliyor. Bizlerde bu durumu önlemek için daha çok kış döneminde kırmızı palmiye böceği ile mücadele ediyoruz. Çünkü bir tane ergin dişi 300 adet yumurta bırakabiliyor" dedi.

Kırmızı palmiye böceğinin tek zararının diğer palmiye ağaçlarına olduğunu söyleyen Karaca, "Kartal'da bulunan bu palmiye ağacı enfekte olmuş durumda. Ağacın ortasının çöktüğünü görüyoruz. Bizler bu ağaç için işaretlememizi yaptık. Yakın tarihte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyemiz tarafından imhası gerçekleştirilecek. En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Vatandaşlarımız ve site yöneticileri palmiye ağaçlarında herhangi bir kuruma gördükleri zaman İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne haber versinler biz o bölgede anında gerekli çalışmalarımızı gerçekleştirelim" diye konuştu.