Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kış aylarında yağ yakımını hızlandıran formüller!

Sağlık , 21 Ekim 2021 Perşembe, 15:52

Kış ayları gelince spor çoğu zaman ihmal edilir. Durum böyle olunca da kilolar ve göbek alır başını gider. Peki kış aylarında formumuzu korumanın bir yolu var mı? Spordan sonra ne tüketilmeli? Dr. Ender Saraç, Posta Gazetesi'ndeki köşesinde kışın yağ yakmanızı sağlayacak öneriler ve evde protein içeceği tarifi verdi.

Kış aylarında yağ yakımını hızlandıran formüller!

Kış aylarına girerken uzun kollu ve kalınca kıyafetler giyilmeye başlayınca çoğunluk sporu bırakır. Bilinçli egzersiz olmadan sağlıklı bedene sahip olmak çok zor diyorum. Ayrıca düzenli egzersiz ruha da iyi geliyor. Yapılan yanlışlardan biri kendimizi milli sporcu zannedip bedeni aşırı zorlamak, protein tozları almak, spor yapıyorum diye daha çok yemek.

YAĞLANDIK, GÖBEKLENDİK

Yaş ilerledikçe en iyi egzersiz yürüyüş, yüzme, yoga ve pilates diyebilirim. Ancak yürüyerek kas yapamazsınız. Kas kitlesini korumak ve yağ yakmak için direnç egzersizleri yapın, kasları biraz zorlayan ve çalıştıran egzersizleri unutmayın. Eskiden hayat daha hareketliydi, herkes işini kendi yapar, tarlasında çalışır, kaslarını kullanırdı. Asansör, klima, yürüyen merdivenler derken çoğu kişi yağlandı, göbeklendi. Ben erkeklere direnç egzersizi ve ağırlık çalışmalarını öneriyorum. Çünkü aşırı ağırlık eklem sakatlanmalarına kas yırtılmalarına hatta bazen kırıklara ve bel boyun fıtıklarına bile neden olabiliyor.

ISINMAYI İHMAL ETMEYİN

Spora başlamadan önce ilk zamanlar 20 dakika hafif orta tempoda yürüyüş yapın. Sonra her gün bunu 5'er dakika artırın. 10 gün sonra ise kaslar ısınıp düzenli spor yapma alışkanlığı oturunca mutlaka öncesinde ısınma ve gerilme sonrasında ise esnetme egzersizleri yapın. Isınmadan başlanan ve esnetme olmadan bitirilen spor sakatlanmalara davetiye çıkarır. İmkanınız varsa, uzun süre spor yapmadıysanız ve tıbbi bir sıkıntınız da varsa bir spor hocasıyla çalışın.

KIŞIN GÜNDE 1 SAAT YÜRÜYÜŞ YAPIN

Her şeyden önce yaşa, cinse, mevsime ve tıbbi özelliklere göre spor yapıp beslenmeliyiz. Örneğin; kalp hastası 60'lı yaşlarda, kilolu, ilaç kullanan biriyle, 25 yaşında, sağlıklı, yaşamında hep spor olan birinin yapacağı egzersiz elbette aynı değil. Beyin anevrizması geçiren veya yüksek tansiyonu olanın baş aşağı veya kafa içi basıncını artıracak spor yapması uygun değil. Kışın en azından günde 1 saate yakın orta tempoda biraz terleyecek kadar yürüyüş yapın.

AÇ MI YOKSA TOK KARNINA MI YAPALIM?

Bu konu hep tartışıldı. Sporu aç mı yapalım yoksa tok mu olalım? Öncesinde, sonrasında ne yiyelim? Ben diyorum ki spor yapın da, yürüyün de zamanı hiç önemli değil. Çünkü yaşam o kadar hızlandı ki egzersiz yapmamak için çok bahane var. Ancak çok aç karnına ağır spor yapmak kan şekerinizi ve tansiyonunuzu düşürebilir. Halsizlik veya baygınlık olabilir. Hemen yemekten sonra spor yapmak ise kalbi zorlayabilir hatta risk varsa kalp krizine bile yol açabilir. Egzersiz yaparken tansiyon ve nabzınızı kontrol edin. Sporu aç karna yapmak doğru değil dedim. Eğer kan şekeriniz düşükse ve çok açsanız 8-9 adet çiğ badem ve 1bardak ılık süt spor öncesi size yeterli enerjiyi verir.

EVDE PROTEİN İÇECEĞİ YAPIYORUZ

Bu içecek kas ve kemiklerinizi destekler.

Malzemeler:

200 mililitre doğal süt
12 adet dövülmüş çiğ badem
1 çay kaşığı tepeleme tarçın
1 yemek kaşığı keçi boynuzu tozu
1 adet doğal yumurta veya 6 adet bıldırcın yumurtası.

Yapılışı: Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Biraz daha tatlı olsun isterseniz bu karışıma 1-2 tatlı kaşığı ham bal da ekleyebilirsiniz. Bu içeceği spor yapmadan önce hazırlayıp içine 2-3 adet buz koyup termosta saklayabilir ve spordan sonra içebilirsiniz.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Süt ve yumurtadan dolayı yüksek oranda protein içerir. Badem özellikle spor yapanlar için gerekli magnezyumu barındırır. Keçi boynuzu tozu ise hem kemikleri güçlendiren kalsiyumu yüksek içerirken güçlü kan yapıcı özelliğiyle kansızlığı önler. Ham baldan alacağınız kaloriden korkmayın. Bu içeceğe hafif tatlı tadı vererek spor sonrası oluşabilecek tatlı krizlerini engeller. Tarçın ise hem lezzet katar hem de sütün gaz yapıcı etkisini azaltırken bağırsak mantarlarına karşı korur.

SPOR SONRASI 1 PORSİYON BEZELYE

Şu an başta Amerika olmak üzere dünyada vegan veya vejeteryanlığı tercih edenler için bezelyeden elde edilen protein destekleri revaçta. Henüz ülkemizde yok ama biz zaten bezelyeyi bilen, seven ve tüketen bir toplumuz. Bezelye yüksek miktarda bitkisel protein içerir. Kolesterol içermez, sporcular için faydalı ve kaslar için gerekli potasyumu, magnezyumu bol içerir. Nispeten kalorisi düşüktür. Bol lifli olduğu için tok tutar. Bağırsakları çalıştırır, insülin salgısını dengeler. Yüksek tansiyondan karşı korunmaya yardımcıdır. Aynı zamanda eklemleri koruyucu bir etkisi de vardır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitaminini de bol içerir. Kabuklu pirinç ve yoğurtla beraber tüketeceğiniz bir porsiyon bezelye spor sonrası protein ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılar.