Bursa
Kum veya Toz Taşınım
15.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

KKTC Başbakanı: Ekonomimizde ciddi bozulma var

Gündem , 30 Eylül 2020 Çarşamba, 19:44

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşme gerçekleştirdi

KKTC Başbakanı: Ekonomimizde ciddi bozulma var
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, dün akşam Ankara'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşme gerçekleştirdi.

Tatar, dün akşam Ankara'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair yazılı açıklama yaptı. “Tüm dünya ülkeleri gibi biz de tarihimizi en öldürücü, etkili salgını ile mücadele ediyoruz" diyen Tatar, "Bu süreç nedeniyle ekonomimizde ciddi bir bozulma söz konusudur. Ülke ekonomimizi ayakta tutan, iki temel sektörümüz olan turizm ve yüksek öğrenimde aşmamız gereken ciddi sorunlar vardır" ifadelerini kullandı.
Bütçe açığının giderek büyüdüğünün altını çizen Başbakan Tatar, "Dolayısı ile bir kez daha herkesi bir salgın sürecinde, çok önemli ekonomik sorunlar yaşanır, dış politikada yaşamsal gelişmeler meydana gelirken bir Cumhurbaşkanlığı seçimini yapmakta olduğumuzun idraki içinde sorumlu davranmaya çağırıyorum" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'yı kınadı
Tatar, "Ancak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dün geceki programda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi iki kardeş devletle, bu iki devletin kardeş olan halklarını karşı karşıya getirme potansiyeli taşıyan konuşmalar yapmasını esefle kınıyorum. Sayın Akıncı’ya bu zararlı açıklamalarını derhal sonlandırması çağrısı yapmayı her şeyden önce bir yurttaşlık, vatanseverlik görevi sayıyorum" dedi. "Bizler halkımızın bize emanet ettiği makamları şahsi beklentilerimiz için değil, halkımızın menfaatleri ve geleceği için kullanmalıyız" diyen Tatar, "Buradan bir kez daha Sayın Akıncı’yı gittiğin yolun iyi bir yol olmadığı konusunda uyarıyorum" ifadelerini kullandı.