Bursa
Çok Bulutlu
13.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kleopatra siyahi mi olmalı?

Magazin , 14 Ekim 2020 Çarşamba, 10:44

Hollywood’ta siyah oyunculara daha az rol verildiğine dair eleştiriler bu kez Gal Gadot’un Kleopatra’yı canlandıracağı filmde gündeme geldi. Tarihi gerçeği bilmeyen pek çok kişi Yunan Kleopatra’yı siyah sanınca ortalık karıştı.

Kleopatra siyahi mi olmalı?
İsrailli oyuncu Gal Gadot’un yeni filminde ikonik Mısır kraliçesi Kleopatra’yı canlandıracağını açıklaması üzerine sosyal medyada ırçılık tartışması çıktı.

Kleopatra’nın siyah ve Kuzey Afrikalı olduğunu düşünen sosyal medya kullanıcıları, oyuncu seçimi nedeniyle ateş püskürdü.

Beyaz bir İsrailli kadın olan Gadot’un böyle bir rol oynamasının uygunsuz olduğunu savunan sosyal medya kullanıcıları, rolün Afrikalı ya da siyah bir oyuncuya verilmesini önerdi.

Ancak bu öfke, Mısır hükümdarının aslında etnik olarak Yunan kökenli olduğunu belirten diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından alay konusu oldu.

MÖ 30’daki ölümünden önce Ptolemaios Krallığı’nın son hükümdarı olan ve Mısır’da doğan Kleopatra, 275 yıl boyunca Mısır’ı yöneten Makedon Yunan kraliyet ailesinin bir üyesiydi.

Ortalığı karıştıran bu hatalı bilgi nedeniyle Kleopatra’nın beyaz olduğunu anlatmaya çalışan sosyal medya kullanıcıları, “İnsanlar, siyah olmayan Gadot’un siyah olmayan Kleopatra’yı oynayacağı için üzgün” diyerek tuhaf durumla dalga geçti.