Bursa
Çok Bulutlu
12.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kongre'yi korumanın maliyeti yaklaşık 500 milyon dolar!

Dünya , 05 Şubat 2021 Cuma, 10:08

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskının ardından binaya konuşlandırılan Ulusal Muhafızların maliyetinin yaklaşık yarım milyar dolar olduğu bildirildi.

Kongre'yi korumanın maliyeti yaklaşık 500 milyon dolar!

ABD'li yetkililer, Kongre binasını korumak için başkente 4 bölgedeki 50 eyaletten getirilen yaklaşık 26 bin Ulusal Muhafız'ın maliyetinin yaklaşık 500 milyon dolar olduğunu açıkladı. Söz konusu maliyet tutarının muhafızların eyaletlerden Washington'a ulaşımı, maaşları, barınma, sağlık ve gıda gereksinimlerini kapsadığını belirten yetkililer, söz konusu tutarın muhafızlar gelecek ay başkentten ayrılana kadar ilgili masrafların karşılanmasına yetmesini beklediklerini kaydetti. Ulusal Muhafızların gelecek ay ortasında başkentten ayrılması bekleniyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ı destekleyen on binlerce gösterici, 6 Ocak'ta Washington'daki Ulusal Park'ta toplanmış ve ABD Kongresine yürümüştü. Polis barikatlarını aşan bir grup gösterici, Kongre'ye girmiş ve ülkede infiale yol açan görüntüler ortaya çıkmıştı. Çıkan çatışmalarda, 1'i polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongre'ye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti.