Bursa
Parçalı Bulutlu
15.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Kongrede silahlar patlıyor

Gündem , 06 Ocak 2021 Çarşamba, 23:34

3 Kasım'daki seçimleri hala "Ben kazandım" diyen Trump ve taraftarları Kongre Binası'nı bastı. Aşırı gruplar silahlarını ateşledi.

Kongrede silahlar patlıyor

ABD'de 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçim sonuçlarına göre belirlenen delege oylarının sayılıp, sonuçların resmen tescil edileceği Kongre oturumu, başladıktan kısa bir süre sonra Trump'ın destekçilerinin polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. Kongre binasında olaylar sırasında silahlar çekildi.

TERK EDİN ÇAĞRISI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sosyal medya hesabından ABD Kongre binasına zorla giren göstericilere seslendi. Şiddet olaylarının durdurulması çağrısında bulunan Pence, "ABD Kongre binasında meydana gelen şiddet ve yıkım artık durmalıdır. İlgili herkes kolluk kuvvetlerine saygı göstermeli ve binayı derhal terk etmelidir. Barışçıl protesto her Amerikalının hakkıdır, ancak Kongre binamıza yapılan bu saldırı hoş görülemeyecek ve olaya karışanlar sonuna kadar yargılanacaktır" dedi.

MUHAFIZLAR KONGRE BİNASINA GİRİN

ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından Ulusal Muhafızlara Kongre Binası'na giriş emri verdi.